Czy na wymianę okien dachowych przysługuje ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna to forma wsparcia finansowego, którą można uzyskać w ramach przeprowadzania prac termomodernizacyjnych w swoim budynku. Jej celem jest zachęcenie właścicieli nieruchomości do inwestowania w poprawę efektywności energetycznej budynków, co przekłada się na niższe rachunki za energię oraz mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego. Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie części kosztów poniesionych na realizację takich inwestycji od podatku dochodowego.

Wymiana okien dachowych a ulga termomodernizacyjna

W przypadku wymiany okien połaciowych można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. Przede wszystkim, nowe okna dachowe muszą charakteryzować się lepszymi parametrami termoizolacyjnymi niż te, które mają zostać wymienione. Ponadto, wymiana okien dachowych musi być częścią szerszego projektu termomodernizacji budynku, obejmującego także inne prace, takie jak ocieplenie ścian czy dachu.

Kolejnym istotnym warunkiem koniecznym do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej jest uzyskanie pozytywnej opinii o efekcie energetycznym przedsięwzięcia. Opinię taką wydaje się rzeczoznawca ds. energetyki budynków na podstawie audytu energetycznego przeprowadzonego przed rozpoczęciem prac termomodernizacyjnych. Audyt taki pozwala na oszacowanie potencjalnych oszczędności energetycznych wynikających z planowanych inwestycji oraz na ocenę ich opłacalności.

Warto zwrócić uwagę, że ulga termomodernizacyjna może być stosowana zarówno przez osoby fizyczne, jak i prawne, a jej wysokość jest uzależniona od rodzaju inwestycji oraz kosztów poniesionych na jej realizację. W przypadku wymiany okien dachowych ulga termomodernizacyjna może sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent wartości inwestycji, co stanowi znaczne wsparcie finansowe dla właścicieli nieruchomości.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >