Czym kierować się przy zakupie gontu bitumicznego?

Gont bitumiczny, popularnie zwany dachówką bitumiczną, jest efektownym i stosunkowo tanim materiałem do pokrycia dachu. Idealnie sprawdzi się nawet na dachach o skomplikowanej budowie, da się pokryć nim prawie każdy dach. Materiał jest lekki i łatwo się go transportuje, jest idealny zarówno jako pokrycie tymczasowe, jak i na wiele lat. W pierwszym przypadku przy wyborze wystarczy kierować się ceną. Jeśli chcemy, by gonty posłużyły przez dłuższy czas, musimy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych kryteriów.

Wygląd dachu

Gont bitumiczny dostępny są w wielu różnych wzorach i kolorach. Jeśli podoba nam się jakiś model, warto spróbować dowiedzieć się, jak wygląda on na większej powierzchni. Niektórzy producenci udostępniają zdjęcia dachów pokrytych konkretnym modelem, można też przejrzeć ekspozycje w hurtowniach pokryć dachowych. Dachówki bitumiczne o kształcie sześciokątnym są zazwyczaj tańsze niż tzw. karpiówka.

Elastyczność gontu

Bardzo ważne jest, aby warstwa bitumu sklejająca rzędy dachówek była stosunkowo elastyczna. Dach przez cały rok „pracuje”. Znosi obciążenie śniegiem, stawia opór wiatrowi, elementy kurczą się i rozszerzają pod wpływem temperatury. Gont nie może więc być zbyt sztywny, by nadążał za pracą całej konstrukcji. W przeciwnym wypadku szybciej zużyje się, przestanie pełnić swoją funkcję ochronną i będzie wyglądać nieestetycznie.

Grubość posypki

Łatwo ocenić jest jakość konkretnego gontu bitumicznego po ilości posypki. Jeśli widać spod niej czarną masę bitumiczną, wybierzmy inny model. Posypka nie pełni tylko funkcji estetycznej. Jest także odpowiedzialna za ochronę gontu przed promieniami UV i uszkodzeniami mechanicznymi.

Zakup zestawu

Kupując dachówki bitumiczne od konkretnego producenta, warto od razu zakupić cały komplet materiałów do krycia dachów. Sprzedawcy oferujący elementy wentylacyjne czy akcesoria po prostu ułatwiają pracę przy kładzeniu gontu. Warto więc szukać kompletnych systemów.

Certyfikaty i normy

Gonty bitumiczne sprzedawane w Polsce muszą posiadać znak bezpieczeństwa B. Kupując tani gont niespełniający normy PN-EN 544:2000, ryzykujemy bezpieczeństwo domu, domowników i osób przebywających w okolicy.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >