Czym jest i jakie ma zastosowanie podbitka dachowa?

Co to jest podbitka dachowa i dlaczego należy ją zamontować? Dowiedz się, do czego służy i jakie są jej podstawowe zalety.

Charakterystyka podbitki dachowej

Podbitka dachowa to wykończeniowy element zabudowy spodniej strony okapu dachu. Znajduje się ona po zewnętrznej stronie budynku i w zależności od preferencji instalowana jest na specjalnie służącym do tego celu ruszcie lub bezpośrednio na krokwi. Stanowi element konieczny dla ochrony wiązarów, więźby dachowej oraz końców krokwi wystających poza połać dachową. Oprócz tego jest także formą zabezpieczenia okapu przed niszczeniem w wyniku eksploatacji dachu.

Jej zastosowanie jest jednak znacznie bardziej rozległe. Oprócz wymienionych powyżej funkcji – oraz tego, że stanowi wykończenie dachu, zasłaniające jego nieatrakcyjne wizualnie komponenty konstrukcyjne – podbitka dachowa spełnia ponadto szereg innych zadań. Zalicza się do nich m.in. tworzenie dodatkowej warstwy termoizolacyjnej. Prawidłowo wykonana podbitka musi posiadać otwory wentylacyjne, których obecność umożliwia przeprowadzanie swobodnego przepływu powietrza pod dachem. Z kolei cyrkulacja powietrza wewnątrz dachu przyczynia się do zapobiegania nadmiernym stratom ciepła.

Do innych funkcji podsufitki należy ochrona konstrukcji dachowej przed szkodliwym działaniem niesprzyjających czynników atmosferycznych. Stanowi ona bowiem warstwę osłonową, która zabezpiecza konstrukcję przed kontaktem m.in. z deszczem, mrozem, wiatrem czy skrajnymi temperaturami. W ten sposób ocieplenie dachu oraz krokwie są chronione przed wilgocią, a w efekcie – przed rozwinięciem się w ich obrębie niebezpiecznych grzybów i siedlisk bakterii.

Podbitka dachowa pełni jeszcze jedną funkcję – jest nią zabezpieczanie dachu przed zakusami ptaków oraz małych gryzoni, czyli np. myszy lub wiewiórek, które mogą próbować przegryźć się przez warstwy dachu i wić pomiędzy nimi gniazda.

W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki wybór podbitek dachowych z różnych materiałów – m.in. z PCV oraz cieszącej się coraz większą popularnością stali. Nasze podbitki przeznaczone są zarówno do prywatnych budynków, jak i obiektów publicznych oraz hal magazynowych.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >