Historia dachówki betonowej

Dachówka betonowa ma długą historię. Mimo tego, że przez lata nieco ewoluowała, wciąż chętnie pokrywa się nią dachy. Wygląda bardzo estetycznie, ładnie komponuje się z otoczeniem, lecz przede wszystkim zapewnia domowi solidne, trwałe pokrycie. Firmy produkujące dachówki betonowe dają na nie nawet 30-letnie gwarancje, jednak szacuje się, że produkt może pełnić swoją funkcję nawet 100 lat!

Pierwsze dachówki betonowe

Pierwsze dachówki betonowe (do dziś zwane też cementowymi) zostały wyprodukowane w roku 1842. Za ojca dachówki betonowej uważa się Niemca Adolfa Krohera, pochodzącego z Bawarii. Produkował on również inne prefabrykaty budowlane. Jednak za jego sprawą to właśnie dachówka betonowa zyskała największą popularność. Pod koniec XIX wieku dachówki te stały się bardzo często używanym materiałem do pokrycia nowoczesnych wtedy domów. Od 1930 roku dachówki betonowe zaczęto produkować na liniach produkcyjnych. Stając się produktem dla mas, dotarły także do Ameryki. Lata największej świetności dla dachówek betonowych przypadły tuż po II wojnie światowej, gdy popyt na materiały budowlane był ogromny. Potem przez jakiś czas zapomniano o nich, gdyż pojawiły się modniejsze pokrycia, lecz obecnie dachówki wracają do łask i to w wielkim stylu.

Czasy współczesne

Współczesna dachówka betonowa różni się od tej produkowanej w XIX wieku. Chociaż podstawowe surowce są te same, skład dachówki został lepiej dopracowany. Znajdziemy w nim nie tylko cement portlandzki, wodę i odpowiednio dobrany piasek, ale także naturalne barwiące pigmenty. Gotowe dachówki są w specjalistyczny sposób formowane i pokrywane różnymi warstwami, aby były odporniejsze na wchłanianie wody, mróz i inne czynniki atmosferyczne. To jednak nie koniec procesu produkcyjnego. Nowoczesne dachówki maluje się farbami akrylowymi, akrylowo-polimerowymi lub akrylowo-silikatowymi. Farby nakłada się na dachówki w kilku warstwach. Są one dodatkową ochroną przed wodą, ale przede wszystkim dodają dachówkom ciekawego wyglądu i pięknego połysku.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >