Izolacja dachu wełną mineralną skalną czy szklaną? Krótkie porównanie

Zastosowanie wełny mineralnej cieszy się dużą popularnością – zapewnia ona bowiem nie tylko wysoki poziom izolacji termicznej, lecz także akustycznej, a ponadto pełni też funkcję zabezpieczenia przeciwpożarowego. Kiedy jednak warto zdecydować się na wełną szklaną, a kiedy na skalną?

Najważniejsze różnice pomiędzy dwoma rodzajami wełny mineralnej

Wełny mineralne skalna i szklana produkowane są na bazie odmiennych surowców, które dodatkowo łączone są w różnych proporcjach w zależności od tego, jakie właściwości wełny chce uzyskać producent. Również procesy produkcji każdej z tych dwóch odmian termoizolacji do dachów różnią się między sobą pod określonymi względami.

Wełnę szklaną produkuje się na bazie mieszanki sody, piasku kwarcowego oraz tzw. stłuczki szklanej, czyli materiału stanowiącego pochodną odpadów szklanych lub zniszczonych lub bezużytecznych wyrobów ze szkła. Następnie całość wypiekana jest w tzw. wannie szklarskiej, czyli specjalistycznym piecu zdolnym stopić poszczególne składniki z użyciem temperatury rzędu 1200-1500 stopni Celsjusza. Powstałe w ten sposób zwarte tworzywo zostaje przekazane do maszyny rozwłókniającej, w której przybiera postać wełny i w tej formie trafia do komory polimeryzacyjnej. Po utwardzeniu i wychłodzeniu wełna szklana może zostać dodatkowo pokryta folią, włókniną lub papierem.

Z kolei wełna mineralna skalna produkowana jest z wykorzystaniem dolomitu lub kruszywa wapiennego zmieszanego z gabro i bazaltem – mieszanka ta umieszczona zostaje w silosie dobowym, z którego następnie przesyłana jest do pieca szybowego. W wyniku kontaktu z wysoką temperaturą poszczególne składniki stapiają się ze sobą i zostają przekazane do maszyny rozwłókniającej, potem zaś do komory osadczej w celu ukształtowania masy w równomierny kobierzec. Później następuje proces zmiany kierunku włókien, którego celem jest udoskonalenie właściwości wełny, a następnie polimeryzacja w specjalnej komorze.

Zarówno wełna mineralna szklana, jak i skalna są często wykorzystywane do tworzenia izolacji technicznych i budowlanych. Podstawowa różnica polega jednak na tym, że podczas gdy wełna szklana wykorzystywana jest zazwyczaj na dachach pochyłych – dlatego, że ze względu na swoją lekkość nie stanowi obciążenia dla ich struktury – cięższą wełnę skalną stosuje się przede wszystkim na dachach płaskich. Warto przy tym wspomnieć, że zarówno jeden, jak i drugi rodzaj wełny są niepalne, oba więc stanowią formę zabezpieczenia budynku na wypadek wybuchu pożaru.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >