Z jakich narzędzi i akcesoriów korzysta się w trakcie układania pokryć dachowych?

Każdy wie, że pokrycie dachowe jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcji budynków użytkowych. Niezależnie od zastosowanego materiału trzeba pamiętać o tym, że ma on określoną żywotność. Właśnie dlatego co jakiś czas konieczna jest wymiana pokrycia dachowego. Aby to zrobić, trzeba nie tylko zaopatrzyć się w dobrej jakości dachówkę ceramiczną czy gonty bitumiczne, ale również wykorzystać wiele przyrządów, które usprawniają pracę i pozwalają na uzyskanie satysfakcjonujących efektów. Co zaliczamy do niezbędnych narzędzi dekarza?

Jakie jest podstawowe wyposażenie dekarza?

Decyzja o wymianie pokrycia dachowego wiąże się nie tylko z kupnem dachówki betonowej czy blaszanej, ale również koniecznością zaopatrzenia się w niezbędne narzędzia. Korzystając z usług ekipy dekarskiej, zwykle można liczyć na to, że specjaliści będą mieli ze sobą wszystko, co niezbędne. Do podstawowych, a zarazem najważniejszych narzędzi możemy zaliczyć przede wszystkim nożyce blacharskie, które przydają się do skracania i przycinania blachy.

Na miejscu wykonywanych robót nie powinno zabraknąć też młotka dekarskiego, najlepiej takiego, który ma otwory pomocne podczas wyciągania gwoździ. Kolejnymi elementami są cęgi i kleszcze dekarskie, które są potrzebne do obróbki blachy i gięcia haków rynien. Do montażu odeskowania przydadzą się z kolei gwoździarki i zszywacze. W przypadku układania pokryć z papy konieczne będzie też wykorzystanie palników gazowych.

Co jeszcze jest potrzebne do układania pokryć dachowych?

Aby prace związane z wymianą pokrycia dachowego przebiegały sprawnie, dekarze często wykorzystują narzędzia elektryczne. Dzięki temu montaż dachówki ceramicznej czy gontów przebiega znacznie szybciej. Mowa tutaj na przykład o wkrętarce akumulatorowej, która służy do mocowania wkrętów farmerskich. Szlifierka kątowa przyda się z kolei w przypadku konieczności cięcia i szlifowania twardych materiałów. Często przydatna okazuje się piła ręczna, która pozwala na szybkie dopasowanie elementów do konstrukcji.

Szynowa wciągarka dekarska pozwala z kolei na wygodny i bezpieczny transport dachówek i innych akcesoriów na dach. Dzięki niej prace przebiegają znacznie szybciej, a do tego pozwalają na bezpieczne przemieszczanie ciężkich materiałów. W przypadku prac z dłuższymi panelami może się przydać rozwijarka. Do wyposażenia każdego dekarza możemy zaliczyć też przyrządy pomiarowe, lewarek, sznur dekarski czy elementy niezbędne do zabezpieczenia prac na wysokości.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >