W jakich warunkach szczególnie warto jest stosować blachodachówki?

Wymiana pokrycia dachowego wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji dotyczącej materiału, który znajdzie się na konstrukcji budynku. Na rynku, dostępnych jest wiele rozwiązań, które różnią się od siebie nie tylko ceną i walorami estetycznymi, ale przede wszystkim funkcjonalnością i trwałością. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest bez wątpienia montaż blachodachówki. Co należy wiedzieć na temat tego materiału i w przypadku jakich konstrukcji będzie najlepszym rozwiązaniem?

Jakie są zalety i wady dachówki z blachy?

Zastanawiając się, jakie pokrycie dachowe sprawdzi się najlepiej w przypadku konkretnego obiektu, warto najpierw zapoznać się z charakterystyką konkretnego produktu. Niezależnie od tego, czy inwestor bierze pod uwagę montaż dachówki betonowej, czy może gontów bitumicznych, musi wziąć pod uwagę fakt, że każde z rozwiązań ma wady i zalety i sprawdzi się w przypadku budynków, które wyróżniają się określonymi cechami. Jeśli chodzi o omawianą blachodachówkę, to do jej zalet zaliczamy między innymi stosunkowo niskie koszty.

Ten czynnik może być kluczowy dla osób, którym zależy na tym, aby prace kosztowały jak najmniej. Kolejną kwestią jest lekkość pokrycia, która sprawia, że dachówka z blachy sprawdzi się na przykład w przypadku uszkodzonej więźby czy starszych obiektów. Ponadto jest też odporna na uszkodzenia mechaniczne, działanie intensywnych promieni słonecznych oraz wysokie i niskie temperatury. Do wad tego materiału możemy z kolei zaliczyć akustykę oraz powstawanie sporej ilości odpadów w przypadku zastosowania jej na dachach o zróżnicowanym kształcie.

Na jakich dachach można zastosować blachodachówkę?

Wiemy już, czym charakteryzuje się dachówka z blachy. Warto również omówić pokrótce, na jakich konstrukcjach sprawdzi się najlepiej. Otóż blachodachówka może być układana na stromych dachach, których nachylenie połaci wynosi powyżej 9 stopni. Jeśli natomiast chodzi o materiał z posypką mineralną, to nachylenie powinno wynosić powyżej 12 stopni, natomiast jego górna granica to 90 stopni. Wspomniana niska waga produktu sprawia, że jego zastosowanie jest uniwersalne.

Otóż dachówka z blachy sprawdzi się zarówno w przypadku nowych budynków, jak i prac renowacyjnych przeprowadzanych na starszych obiektach. Jeśli natomiast chodzi o bardziej skomplikowane konstrukcje i wspomniane wcześniej straty materiału, to dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w blachodachówkę modułową, która pozwala na uniknięcie cięcia blachy, ponieważ składa się z systemu niewielkich elementów.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >