Jakie są dostępne kształty i rozmiary dachówek?

Wybór pokrycia dachowego wiąże się z koniecznością podjęcia kilku decyzji. Jedną z ważniejszych kwestii jest oczywiście zastanowienie się, czy lepiej sprawdzi się dachówka ceramiczna, czy może betonowa. Jednak oprócz tego na funkcjonalność i estetykę dachu wpływa również kształt i rozmiar elementów. Czym się różnią, na jakich dachach się sprawdzą i jakie rozwiązanie najlepiej wybrać?

Wymiary dachówki a konstrukcja dachu

Wybierając odpowiednie pokrycie dachowe, nie można się kierować wyłącznie własnymi preferencjami. Oprócz tego należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak wygląda konstrukcja dachu, ponieważ nie wszystkie elementy się na niej sprawdzą. Dobór dachówek jest uzależniony między innymi od kąta nachylenia połaci. Jeżeli dach jest prosty i jednospadowy albo dwuspadowy, to najlepiej sprawdzą się dachówki wielkoformatowe. Dzięki temu prace przebiegną szybko, a montaż będzie łatwy. Poza tym koszty robót będą niższe, ponieważ instalacja zajmie dekarzowi niewiele czasu.
Może to być między innymi dachówka ceramiczna, której wymiary wynoszą na przykład 46,4 × 30,4 cm albo 44,4 × 28,2 cm. Jeśli natomiast mamy do czynienia z dużym dachem wielkoformatowym, który jest skomplikowany (ma dużo załamań, kominów czy innych elementów dodatkowych), to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie montaż mniejszych elementów. Może to być na przykład wspomniana wcześniej dachówka ceramiczna, która jest dostępna również w mniejszych wymiarach.

Jakie kształty dachówek wyróżniamy?

Kolejną cechą, którą można opisać blachodachówki czy dachówki betonowe, jest ich kształt. Wyróżniamy:

  • dachówki prostokątne,
  • dachówki kwadratowe,
  • dachówki płaskie,
  • dachówki faliste.

Oprócz tego możemy również wymienić kilka podstawowych rodzajów. Do popularniejszych należą esówki albo holenderki, czyli produkty faliste z zakładkami, które sprawdzą się przede wszystkim na mniejszych dachach. Karpiówki są z kolei płaskie i mają noski na dolnej stronie.

Świetnie się sprawdzą do pokrywania stromych i skomplikowanych konstrukcji, ponieważ są niewielkie. Na koniec warto krótko wspomnieć o dachówkach płaskich z zakładkami. Są przeznaczone do wykonywania siatek z poziomymi liniami poszczególnych rzędów. Ponadto pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych, ponieważ w zależności od upodobań można je układać szeregowo, albo naprzemiennie.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >