Jakie są etapy układania pokryć dachowych

Układanie pokrycia dachowego najlepiej zlecić ekipie dekarskiej. Dzięki temu można mieć pewność, że prace zostaną przeprowadzone poprawnie, a dach będzie się prezentował estetycznie, a do tego będzie funkcjonalny. Niezależnie od tego, czy pracami zajmą się specjaliści, czy może inwestor, warto wiedzieć, jakie są etapy układania pokryć dachowych.

Wybór odpowiedniego pokrycia i przygotowanie więźby

Jednym z ważniejszych etapów uładzenie dachu jest bez wątpienia odwiedzenie hurtowni pokryć dachowych w celu wybrania odpowiedniego materiału. Zastanawiając się nad tym, czy lepiej sprawdzi się dachówka betonowa, czy może ceramiczna, w pierwszej kolejności warto zapoznać się ze specyfikacją każdego z produktów i zastanowić się, na jakie szkodliwe czynniki obiekt będzie najbardziej narażony. Drugim etapem jest dokładne przygotowanie dachu. W zakres takich robót wchodzą wszelkie czynności przy więźbie, czyli staranne ułożenie folii paraizolacyjnej i membran, do których będą przybijane łaty.

Układanie pokrycia dachowego krok po kroku

Po zakupie odpowiedniego materiału pokryciowego i przygotowaniu więźby można przejść do właściwych prac związanych z montażem dachówki bitumicznej, blaszanej albo innego pokrycia. Pierwszym krokiem jest łacenie, czyli położeniu listew o wymiarach 40 × 50 mm lub 40 × 60 mm, które powinny być montowane poprzecznie w stosunku do krokwi. Następnie przychodzi czas na montaż elementów dodatkowych, czyli rynien, pasu nadrynnowego, a w razie potrzeby okien dachowych. Kolejny etap to ułożenie pokrycia dachowego.

Podczas prac należy pamiętać o bieżącym niwelowaniu wszelkich nierówności i przestrzeganiu zaleceń producenta. Najczęściej dachówki układa się od dołu od prawej do lewej strony, natomiast przymocowuje przy pomocy wkrętów. Dachówki okapowe z kolei powinny być montowane na brzegu, a wentylacyjne przed kominem. Ostatnim krokiem jest wykonanie ocieplenia, czyli położenie warstw termoizolacji międzykrokwiowej i podkrokwiowej od strony poddasza. Inwestorzy najczęściej decydują się na piankę PUR albo wełnę mineralną.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >