Kiedy może być zastosowany obniżony podatek VAT przy inwestycjach w pokrycia dachowe?

Pokrycie dachowe pełni w konstrukcji domu wiele funkcji – chroni dach przed warunkami atmosferycznymi, wpływa na komfort mieszkania, a także dodaje budynkowi estetyki. Podobnie jak w przypadku innych materiałów budowlanych, na pokrycia dachowe obowiązuje VAT w wysokości 23%, jednak przepisy umożliwiają obniżenie go do poziomu 8%. Kiedy jest to możliwe?

Taniej z montażem

Na zakup materiałów budowlanych – w tym pokryć dachowych – obowiązuje jedna stawka VAT w wysokości 23%. Niemniej ustawodawca przewiduje sytuację, w którem stawka VAT zostanie obniżone aż o 15%. Mowa tutaj o zakupie produktu z jednoczesnym zamówieniu kompleksowej usługi montażu pokrycia dachowego. Zakup materiałów jest wtedy traktowany de facto jako dodatkowy wydatek, niezbędny do przeprowadzenia montażu. Co ważne nie obowiązują żadne obostrzenia co do wartości materiałów oraz proporcji ich wartości do wartości wykupionej usługi, a także sposoby wykonania usługi – dostawca materiałów może zatrudnić do wykonania pokrycia własnych pracowników lub skorzystać z usług podwykonawcy. Nie ma również znaczenia cel nabycia materiałów – z obniżki mogą korzystać osoby, które dopiero budują dom, jak również przeprowadzającego jego remont.

Jedynym ograniczeniem jest rodzaj budynku i wielkość budynku.

Kiedy obowiązuje niższa stawka VAT?

Obniżoną stawką VAT można stosować wyłączenie w stosunku do budynków mieszkalnych spełniających określone wymogi co do wielkości powierzchni użytkowej. W przypadku domów jednorodzinnych limitem jest 300m2. Nie oznacza to jednak, że właściciele domów o większej powierzchni nie mogą korzystać z ulg. Jest to jak najbardziej możliwe, jednak w takiej sytuacji obniżka VAT będzie dotyczyła jedynie proporcjonalnej części zakupionego materiału. Przykładowo przy zakupie pokrycia dachowego do domu o powierzchni użytkowej 400 m2 zniżką zostanie objęte ¾ całego materiału – pozostała ¼ zostanie objęta standardowym podatkiem VAT w wysokości 23%.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >