Kiedy warto zdecydować się na wymianę pokrycia dachu?

Wymiana pokrycia dachowego to inwestycja, która nie tylko wpływa na estetykę domu, ale także na jego trwałość oraz wydajność energetyczną. Warto zastanowić się nad tym tematem, zwłaszcza gdy dostrzegasz niepokojące oznaki zużycia dachu. W tym artykule omówimy kilka kluczowych czynników, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na wymianę pokrycia dachowego.

Wiek dachu

Jednym z najważniejszych aspektów do rozważenia jest wiek obecnego pokrycia dachowego. Większość materiałów ma swoje określone okresy trwałości – dla blachodachówki wynoszą one średnio 30–50 lat, natomiast dla dachówki ceramicznej lub betonowej 50–70 lat. Jeśli Twój dach zbliża się do końca swojej żywotności, warto rozważyć jego wymianę, nawet jeśli wizualnie wygląda na sprawny.

Wizualne oznaki zużycia

Wizualna inspekcja dachu może ujawnić wiele niepokojących czynników. Warto zwrócić uwagę na takie oznaki jak pęknięcia, złamania czy falowanie blachy. Uważniej przyjrzyj się także dachówkom – jeśli zauważysz, że są kruche lub połamane, to może być sygnałem do podjęcia działań. Nawet niewielkie uszkodzenie dachu może prowadzić do przecieków wody, a te z kolei mogą powodować poważne szkody w konstrukcji domu. Jeśli zauważasz przebarwienia na suficie, ścianach czy podłogach, to może być dowód na uszkodzenie pokrycia dachowego. W takim przypadku warto jak najszybciej skonsultować się z fachowcem.

Ślady korozji

Korozja to kolejny czynnik wpływający na trwałość dachu. W przypadku blachy cynkowej czy stalowej warto zwrócić uwagę na miejsca, gdzie metal styka się z innymi materiałami, np. śrubami mocującymi czy elementami drewnianymi. Jeśli widoczne są ślady korozji, może to oznaczać konieczność wymiany pokrycia dachowego.

Wydajność energetyczna

Stare pokrycia dachowe mogą nie zapewniać odpowiedniej izolacji termicznej, co prowadzi do strat energii i wyższych rachunków za ogrzewanie. Decydując się na wymianę dachu, warto rozważyć materiały o lepszych właściwościach izolacyjnych, takie jak np. dachówka betonowa czy ceramiczna. W ten sposób można zyskać nie tylko estetyczny efekt, ale także poprawić wydajność energetyczną budynku.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >