Kołnierz uszczelniający – do czego służy

Posiadacze domów chcący zaadaptować poddasze do celów mieszkalnych będą zapewne też chcieli doświetlić to pomieszczenie i stworzyć bardziej przyjazne do przebywania warunki. Większość z nich wybierze okna połaciowe – wybór ten wiąże się nie tylko z właściwym ich montażem, ale i odpowiednią termoizolacją pomieszczenia. W obu przypadkach niezbędny okazuje się właściwy kołnierz uszczelniający. Do czego on w zasadzie służy?

Kołnierze uszczelniające służyły kiedyś przede wszystkim do odprowadzenia z powierzchni okna nadmiaru wody w czasie opadów i były każdorazowo wykonywane przez dekarzy podczas obsadzania okien w dachu. Obecnie jednak jest to standardowe wyposażenie okien dachowych (każdy producent oferuje swoje akcesoria) i element ułatwiający przede wszystkim montaż okna dachowego. Do tego kołnierz uszczelniający coraz częściej stanowi element termoizolacji poddasza. Jest on nierzadko elementem systemowego rozwiązania montowanego w celu likwidacji mostków termicznych i zmniejszenia przenikania na zewnątrz ciepła, także powyżej miejsca wpustu okna w konstrukcję dachu. W ofercie na rynku znajdziemy wiele rozwiązań, ale generalnie typ kołnierza uszczelniającego dostosowany jest do typu pokrycia dachowego leżącego na połaciach. A zatem mamy do wyboru kołnierze do stosowania na pokryciach o charakterze falistym (tj. dachówki ceramiczne, betonowe, blachodachówki) oraz do pokryć dachowych płaskich (tj. karpiówki, dachówki płaskie, gont bitumiczny i in.). Poszczególne systemy będą się też różnić od siebie w zależności od wysokości profilu pokrycia dachowego. Są to jednak kołnierze do okien pojedynczych; okna zespolone, tak w pionie, jak i w poziomie, posiadają własne rozwiązania konstrukcyjne w tej dziedzinie.

Izolacja okna dachowego

Podczas montażu okna połaciowego poza dokładną instalacją kołnierza uszczelniającego niezmiernie ważne jest przeprowadzenie właściwej izolacji termicznej. Dlaczego? To dalszy element zmniejszania ucieczki ciepła na zewnątrz budynku oraz zabezpieczenia konstrukcji okna i jednocześnie dachu przed zawilgoceniem, rozwojem pleśni, grzybów itp. Izolacja okna dachowego powinna być położona w sposób, który jednocześnie wypełni przestrzenie wokół konstrukcji okna i będzie połączona z termoizolacją dachu. Dlatego trzeba zastosować kołnierz paroprzepuszczalny w sposób doszczelniający obsadzenie ościeżnicy okna w jednym kawałku, a następnie położyć na nim stosowną warstwę termoizolacji. Najlepiej tak, aby miała ona ciągły charakter. Do wykonania uszczelnienia wokół ościeżnicy można wykorzystać polietylenowe ramy izolacyjne lub tylko tradycyjne materiały izolacyjne. We wnętrzu paroizolację należy połączyć z paroizolacją pomieszczenia, zapobiegnie to kondensacji pary wodnej na oknach.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >