Krótkie porównanie dachówki betonowej i ceramicznej

Zarówno dachówki ceramiczne, jak i betonowe, cementowe stanowią najbardziej popularne pokrycie dachowe. Są wytrzymałe i estetyczne, a wybór konkretnego rodzaju zależeć będzie w dużej mierze od rodzaju dachu czy pożądanego efektu wizualnego.

Z naszym przewodnikiem, wybór będzie prostszy.

Dachówki ceramiczne

Głównymi zaletami dachówek ceramicznych jest ich trwałość oraz fakt, że tworzą zwarte, dobrze przylegające pokrycie, dzięki czemu chronią dach przed przeciekaniem oraz uszkodzeniami. Są wyjątkowo ciężkie i dlatego wymagają solidnej konstrukcji nośnej. Wyróżnia się kilka rodzajów dachówek ceramicznych:

  • dachówki zakładkowe: esówki i marsylki
  • dachówki mnich-mniszka
  • karpiówki

Dachówki betonowe

Z kolei dachówki betonowe są lżejsze i tańsze od ceramicznych, jednak zarazem nieco mniej trwałe.

Aby wzmocnić ich walory estetyczne, pokrywa się je dwukrotnie akrylową powłoką. W ten sposób dachówka zostaje zabezpieczona przed powstawaniem na jej powierzchni białych wykwitów wapiennych. Akryl ochroni także omawiany rodzaj dachówek przed porastaniem go mchem, a także zmniejszy ich nasiąkliwość.

Na rynku dostępne są także dachówki betonowe z powłoką polimerowo-akrylową. Tego typu dachówki charakteryzują się aksamitnym połyskiem, trwałymi i intensywnymi kolorami.

Dachówki betonowe to dachówki, wśród których także możemy wyróżnić różne rodzaje. I tak istnieją na rynku dachówki zakładowe o różnych kształtach, te z podwójnymi wyżłobieniami na dwóch bocznych krawędziach, a także dachówki betonowe, zakładane rowkami jedna na drugą.

Bez względu na wybrany rodzaj dachówki, możemy mieć pewność, że będzie to najtrwalsze i najlepsze pokrycie poszycia dachowego. Służyć nam będzie przez wiele lat, a także olśniewać swoim efektem estetycznym. Ponadto, ze względu na różne możliwości sposobów układania dachówek, możemy stworzyć na naszym dachu oryginalny, niepowtarzalny wzór. Warto zwrócić się o radę do fachowca, jaki rodzaj poszycia dachowego wybrać.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >