Nowoczesne budownictwo: jakie pokrycie na dach?

Nowoczesne projekty budowlane wymagają zazwyczaj zastosowania nieszablonowych rozwiązań konstrukcyjnych oraz materiałów budowlanych, które nadadzą powstającemu budynkowi nowatorskiego i niepowtarzalnego sznytu. I mowa tu nie tylko o formie materiałów, ale również ich barwie. Nowoczesne budownictwo nierzadko bowiem wykorzystuje takie kolory jak czerń, grafit czy szary. Rozwiązanie to utrudnia być może dobór koloru drzwi czy stolarki okiennej do całości kompozycji budynku, ale z drugiej strony – efekt końcowy jest oryginalny, a czasem wręcz spektakularny!

Nowoczesne budownictwo często charakteryzuje się prostotą, niemal surowością bryły i dach nie jest tu wyjątkiem. Warto pamiętać, że dach to nie tylko element chroniący budynek przed działaniem czynników atmosferycznych, pełni też funkcję ozdobną; współgrając z elewacją tworzy całokształt estetyczny projektu. Często nawet łączy się z elewacją, stanowiąc jej integralną część. Spotykane są dachy jednospadowe, wielospadowe, płaskie czy o niewielkim kącie nachylenia. Każdy z nich będzie wymagać innego typu więźby i innego typu pokrycia dachowego. Do wyboru mamy zatem kilka rozwiązań dających określony efekt funkcjonalny i dekoracyjny. Spotkać możemy pokrycia dachowe blaszane (np. panele blaszane na rąbek stojący), w nowoczesnym budownictwie nierzadko stosowane są gonty bitumiczne, ciekawą propozycją są również dachówki. Wszystkim inwestorom, którzy poszukują inspiracji do zadaszenia swojej nowoczesnej budowli (zwłaszcza o spadzistym dachu) podpowiadamy ciekawy wybór – płaskie dachówki Tegalit.

Dachówki płaskie Braas Tegalit

Brass Tegalit to nagrodzone w 2010 roku prestiżową nagrodą RedDot Design Award dachówki płaskie. Produkt zachwyca prostotą projektu, jest również dostępny w 4 odcieniach: tradycyjnym ceglanym, ciemnoszarym, grafitowym oraz kolonialnym, przypominającym nieco ciemną czekoladę. Dachówki Tegalit łączą cechy dachówek zakładkowych profilowanych i płaskich, z tych pierwszych czerpiąc funkcjonalność bocznego zaczepu, z drugich zaś – unikalny wygląd. Są to dachówki betonowe, ważące około 5,3 kg i przeznaczone do pokrywania dachów o dopuszczalnym nachyleniu minimalnym 15°. Wydajność na  Wraz z nimi producent poleca stosowanie całego systemu: dachówek połówkowych, szczytowych, wentylacyjnych, gąsiorów, dachówek kalenicowych oraz osprzętu do przejścia przez połać. Dachówki płaskie Braas Tegalit najlepiej jest (według zaleceń producenta) układać z przesunięciem zamków tak, aby łączenia dachówek w jednym rzędzie przypadały na środek dachówek w kolejnym. Pozwoli to na utworzenie szczelnej powierzchni i umożliwi bezpieczniejsze dla konstrukcji dachu odprowadzenie wody z pokrycia.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >