Ocieplenie dachu skośnego – instrukcja krok po kroku

Odpowiednia izolacja termiczna dachu jest równie ważna, co ocieplenie ścian – to właśnie przez dach może bowiem uciekać nawet 25% ciepła. Materiałem najczęściej wykorzystywanym do termoizolacji skośnego dachu jest wełna mineralna – ze względu na jej wspaniałe cechy izolacyjne, a także elastyczność, która znacznie ułatwia montaż i dopasowanie jej do wybranej powierzchni.

Jak zaizolować termicznie dach skośny

  1. Przybijmy do krokwi elementy mocujące – przydadzą się później do podparcia rusztu pod okładzinę wykończeniową.
  2. Po rozpakowaniu wełnianej maty rozwińmy ją i kilkakrotnie strzepnijmy – dzięki temu powróci do swoich rzeczywistych rozmiarów po wcześniejszym ściśnięciu w opakowaniu. Wybierając matę, najlepiej zdecydować się na markę ROCKWOOL – lidera w zakresie produkcji wysokiej jakości skalnej wełny mineralnej.
  3. Czekając na rozprężenie maty, dokonajmy niezbędnych pomiarów – zmierzmy rozstaw pomiędzy krokwiami w świetle. Do tej odległości dodajmy 2 centymetry, by mieć pewność, że materiał szczelne wypełni miejsce przeznaczenia.
  4. Przytnijmy matę i zacznijmy jej układanie. Pamiętajmy, by układać od dołu krokwi w stronę kalenicy. Zadbajmy też, by kolejne płaty wełny przylegały do siebie nawzajem.
  5. Jeżeli przed montażem maty nie przybiliśmy do krokwi elementów mocujących, teraz możemy zabezpieczyć ją poprzez podwiązanie drutem lub sznurkiem. Następnie przygotujmy ruszt z wieszaków i poprowadzonych poprzecznie profili typu C, odległych od siebie nawzajem na ok. 60 centymetrów. Sprawdźmy, czy poszczególne płaty wełny szczelnie przylegają do siebie – jeżeli nie, wypełnijmy szczeliny jej fragmentami w celu uniknięcia powstania mostków termicznych.
  6. Ułóżmy drugą warstwę wełny. Najlepiej robić to prostopadle w stosunku do pierwszej warstwy, od razu nabijając ją na wieszaki – jest to kolejna forma zabezpieczenia przez mostkami termicznymi.
  7. Zamontujmy ruszt pod okładzinę wykończeniową, a także taśmę montażową, do której następnie przyklejmy folię paroizolacyjną. Tej ostatniej odmierzmy ok. 1-2 centymetry więcej w celu zniwelowania ewentualnych naprężeń.
  8. Po nałożeniu folii uszczelnijmy dodatkowo miejsca, w których jej poszczególne płachty stykają się ze sobą.
  9. Zamontujmy wybraną okładzinę wykończeniową.


Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >