Okna dachowe: jedno duże czy kilka mniejszych?

Osoby, które aranżują poddasze swojego domu na część mieszkalną, nie raz zastanawiają się, czy lepiej jest zamontować tam jedno duże okno, czy kilka mniejszych. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, zależą one tylko od indywidualnego gustu. Jednak wielu specjalistów wskazuje na to, że bardziej praktycznym wyborem będzie kilka mniejszych okien. Dlaczego? Sprawdźmy!

Odpowiednie oświetlenie

Okna dachowe mają przede wszystkim zapewnić lokatorom poddasza odpowiednie oświetlenie. Z tego właśnie względu powinno się montować kilka okien w różnych miejscach. Dzięki takiemu rozwiązaniu do pomieszczeń będzie zawsze wpadało światło, bez względu na to, gdzie o danej porze dnia będzie znajdowało się słońce. Kilka okien ułatwia praktyczne zaaranżowanie wnętrza, gdyż mniej w nim jest ciemnych miejsc. Dlatego idealnym rozkładem okien jest taki, w którym okna będą równomiernie rozmieszczone na całej połaci dachu. Każde okno cechuje się jakimś współczynnikiem oświetlenia. Ma on zdecydowanie większy poziom w przypadku kilku okien o łącznym wymiarze równym jednemu dużemu oknu. Dzięki kilku oknom dachowym łatwiej zrobić w pomieszczeniu przeciąg lub zasłonić je tak, aby słońce wpadało do pokoju, lecz nie raziło nas w oczy.

Liczba okien

Kolejnym nasuwającym się pytaniem jest to, ile okien powinno przypadać na jedno pomieszczenie. Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Pamiętajmy, że przez okna dachowe, nawet energooszczędne, może uciekać z domu sporo ciepła. Lepiej więc nie przesadzać z ich ilością. Liczbę okien powinniśmy zaplanować tak, by była ona odpowiednia dla charakteru danego pomieszczenia. Jeśli na poddaszu ma znajdować się pokój dziecięcy, lepiej jest zdecydować się na większą liczbę okien, by maluch mógł komfortowo bawić się i odrabiać lekcje. Z kolei jeśli w danym pomieszczeniu planowana jest sypialnia, garderoba lub łazienka, jedno okno jest absolutnie wystarczającym rozwiązaniem.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >