Jak prawidłowo układać dachówki bitumiczne?

Dachówka to jedno z najchętniej i najczęściej wybieranych pokryć dachowych. Jest trwała, solidna, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne, ma właściwości izolacyjne, a przy tym wszystkim jest niezwykle estetyczna.

Szczególnym rodzajem jest dachówka bitumiczna; składająca się z osnowy, czyli szklanej włókniny lub mieszanki włókniny i tworzywa sztucznego. Dachówka taka z obu stron powleczona jest masą asfaltową; od góry gruboziarnistą posypką mineralną, a od o dołu posypką drobnoziarnistą.

Jak je układać dowiesz się z naszego wpisu.

Zanim położysz dachówkę

Przed układaniem dachówek bitumicznych, należy odpowiednio przygotować dach. Podłoże musi być sztywne. Może nim być na przykład wodoodporna sklejka lub deski, przybite do krokwi. Jego minimalna grubość powinna wynosić od 19 do 25 mm.

Pamiętajmy, że układanie dachówek zaczyna się od strony przeciwnej do kierunku wiatru i deszczu.
Przygotowanie dachu pod dachówki rozpoczynamy od wyznaczenia poziomej linii, równoległej do krawędzi okapu. Następnie wyznaczamy linię do niej prostopadłą. Na całej połaci wyznaczyć należy także linie równolegle do pierwszej poziomej, które będą odpowiadać rozłożeniu pasów dachówek.

Układanie dachówki bitumicznej

Na tak przygotowanym dachu możemy zacząć układać dachówki.

Najpierw na dolnej krawędzi dachu mocujemy blachę. Następnie układamy pierwszy rząd dachówek wycięciami do góry, pas podklejając dodatkowo klejem bitumicznym.

Po ułożeniu pierwszego rzędu następne układamy tak, aby stworzyć podwójny pas na krawędzi.

Kolejny rząd układamy wycięciami na dół, zakrywając tym samym pierwszy. Dzięki temu przy krawędzi okapu powstanie podwójna warstwa dachówek.

Następnie przybijamy gwoździami dwie warstwy w pięciu miejscach, nad każdym wycięciem, a kolejne rzędy układamy, przykładając krawędź do krawędzi, jedną na drugą.

Pamiętajmy, by krawędź jednej dachówki znajdowała się na środku dachówki poniżej i aby elementy w rzędach parzystych i pasowały do siebie.

Ostatni etap to pokrycie kalenicy i naroży taśmą ocynkowaną, którą przybija się do dachówek bitumicznych.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >