Jakie są najczęściej stosowane sposoby termoizolacji dachów?

Wykonanie odpowiedniej termoizolacji dachu to konieczność, pozwalająca zapewnić domownikom godziwe warunki życia. Zgodnie z obowiązującym prawem jest to także obowiązek właścicieli domów lub obiektów użyteczności publicznej. Aby budynek miał odpowiedni współczynnik ciepła, należy zastosować specjalne materiały termoizolacyjne pozwalające zatrzymać ciepło i zabezpieczyć dom przed negatywnym działaniem wilgoci.

Co to jest wełna mineralna?

Do najpopularniejszych sposobów termoizolacji dachów należy użycie wełny mineralnej. Jest to produkt o bardzo dobrym właściwościach izolacyjnych. Wskazuje na to parametr zwany współczynnikiem ciepła (lambada). W przypadku wełny zapewnia on bardzo stabilną ochronę dachów przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych, dzięki czemu ciepło nie ulatnia się. W ten sposób można skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Wełna mineralna pozwala także zachować odpowiednią izolację akustyczną.

Produkty tego typu sprawiają, że zewnętrzne odgłosy docierają do domowników w ograniczonym zakresie, co przekłada się na podwyższony komfort życia. Termoizolacja dachu za pomocą wełny nie obciąża więźby, co jest bardzo istotne przy skomplikowanych i starszych krokwiach o naruszonej strukturze. Dodatkowo artykuły te są ognioodporne. Wełna została zakwalifikowana do najwyższej klasy ognioodporności A1.

Pianki PIR

Pianki PIR to rodzaj termoizolacji wykonanej z poliuretanów powszechnie stosowanych w budownictwie. Produkty tego typu mogą mieć postać twardych płyt, chociaż coraz częściej wykorzystuje się bardzo prostą w montażu metodę natryskową. Piankę można w bardzo prosty sposób nałożyć nawet na trudno dostępną powierzchnię, dzięki czemu poddasze jest bardzo dobrze izolowane.

Poliuretany w tej formie są bardzo lekkie, nie ma więc obawy, że obciążą więźbę. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wysokie właściwości termoizolacyjne poliuretanów, które sprawiają, że okresie zimowym w pomieszczeniach jest ciepło, a w czasie podwyższonych temperatur można odczuć przyjemny chłód. Pianki PIR są niepalne i zajmują mało miejsca pod krokwiami, więc nie zmniejszają powierzchni pokoi.

Ocieplanie styropianem

Do najpopularniejszych systemów termoizolacji dachów należy także ocieplenie styropianem. Od razu należy zaznaczyć, że w tym wypadku trzeba stosować produkty wykonane z tak zwanego styropianu grafitowego wyróżniającego się najwyższym stopniem termoizolacji. Wyroby tego typu są lekkie, nie chłoną wody i pozwalają znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Niestety w przypadku ocieplania poddasza styropianem trzeba liczyć się z utratą kilku centymetrów. Na większą skalę nie jest to aż tak zauważalne, jednak w przypadku małych powierzchni ważny okazuje się każdy milimetr.

Metody montażu materiałów termoizolacyjnych

Niezależnie od tego, jaki materiał termoizolacyjny został wybrany, stosuje się dwie metody montażu: nakrokwiową i międzykrokwiową. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych i elementów wykończeniowych wyjaśniają różnicę między tymi sposobami:

Metoda międzykrokwiowa polega na montowaniu produktów odpowiadających za izolację dachów między belkami. Już od wielu lat stanowi najczęściej wybierany sposób ocieplenia poddaszy. Kolejny rodzaj, sposób nakrokwiowy, wymaga zastosowania specjalnych płyt, które montuje się na krokwiach. W tym wypadku dochodzi do minimalnego zmniejszenia powierzchni pomieszczeń. Obie metody są skuteczne, pod warunkiem, że dobrze je wykonano.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >