Schody strychowe – rodzaje

Wyjście na strych w domu jednorodzinnym nie musi przybierać formy tradycyjnych schodów i najczęściej nie przybiera, bo dzięki temu uzyskujemy więcej przestrzeni w pomieszczeniu gdzie to wyjście jest. Jakoś jednak na strych dostać się trzeba, dlatego też najczęściej stosuje się schody w formie składanej. Schody te przypominają drabinkę, nie są użytkowane na co dzień i muszą być wygodne tak, jak normalne schody. Są więc i pod większym kątem, niż stacjonarne schody, i przestrzeń potrzebna do wyjścia na strych jest o wiele mniejsza, niż przy normalnej klatce schodowej. Wśród schodów składanych jest kilka odmiennych rozwiązań konstrukcyjnych. W dzisiejszym artykule omawiamy rodzaje schodów strychowych.

Schody strychowe montuje się w stropie w wyciętym tam otworze. Ich ruchoma forma nie wymaga zbyt dużo powierzchni, zatem wejście na strych możemy umieścić w dogodnym dla nas pomieszczeniu, również o charakterze gospodarczym. Mechanizm schodów strychowych może być umieszczony w skrzyni lub pozostawać tylko złożony na powierzchni podłogi pomieszczenia nad stropem. Jeśli mowa o samej formie schodów, to do dyspozycji mamy schody segmentowe, harmonijkowe i nożycowe. Te pierwsze to rodzaj składającej się na siebie albo wysuwanej trzyczęściowej, drewnianej lub metalowej drabinki, której cały układ chowany jest w skrzyni i zamykany na poddaszu. Te drugie to, jak sama nazwa wskazuje, schody składane w harmonijkę. Wykonane są ze stali lub aluminium, a ich mechanizm opiera się na sprężynującej harmonijce przystosowanej do rozsuwania. Do postawienia stopy wykorzystują niewielkie i lekkie stopnie, zaś wysuwają się na stosunkowo niewielką odległość. Dzięki temu wykorzystywane są w miejscach, gdzie do rozłożenia schodów potrzeba naprawdę niewiele przestrzeni. Odmianą schodów harmonijkowych są schody nożycowe. Wykorzystują ten sam zamysł, ale nieco inny mechanizm składania schodów. Schody te mają raczej szczeble drabinowe zamiast stopni, zaś mechanizm opiera się na krzyżakach pracujących na wzór nożyc. Również mają niewielkie rozmiary, zatem skrzynka w której się mieszczą zajmie mało miejsca, ale otwór wejściowy będzie nieco większy niż przy schodach harmonijkowych.

Termoizolacja schodów strychowych

Posiadacze poddaszy często też zastanawiają się, jak rozwiązać problem utraty ciepła z przestrzeni mieszkalnej na strych. Jeżeli mamy zainstalowane schody strychowe (a te są niezbędne choćby po to, by móc wydostać się na dach budynku), ciepło z pomieszczeń użytkowych może uciekać przez otwór wyjściowy na strych. Rozwiązaniem staje się instalacja schodów strychowych o podwyższonej zdolności termoizolacyjnej. Jakie to są schody strychowe?

Schody termoizolacyjne przeznaczone są do budownictwa, w którym termoizolacja gra szczególnie ważną rolę. Dzieje się tak w domach o charakterze energooszczędnym i pasywnym. Schody te mają podwyższone standardy szczelności (4 – najwyższy stopień wg normy PN-EN 12207, ustalającej wartości w przepuszczalności powietrza w odniesieniu do powierzchni całkowitej drzwi i okien oraz przepuszczalności powietrza w odniesieniu do ich szczelin otworu), a w zestawie do ich montażu znajdują się m.in. trzy uszczelki utrzymujące bardzo wysokie właściwości termoizolacyjne schodów strychowych. Do tego gruba, 8-cm klapa zamykająca mechanizm wypełniona jest polistyrenem mającym również właściwości termoizolacyjne. Dzięki takiemu podejściu po instalacji schodów w miejscu ich montażu nie tworzy się mostek termiczny.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >