W jaki sposób powinno się policzyć ilość potrzebnej blachodachówki?

Blachodachówka to jedno z bardziej wytrzymałych pokryć dachowych dostępnych na polskim rynku. Trwałością i elegancją dorównuje dachówce ceramicznej, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup właśnie tego pokrycia dachowego. Przed remontem pojawia się pytanie, ile tak właściwie materiału kupić? Poniżej kilka podpowiedzi, jak ocenić ilość potrzebnego produktu.

Obliczenie powierzchni dachu

Remont bądź budowa dachu to duże i kosztowne przedsięwzięcie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Kupując wybrany materiał, trzeba dokładnie określić jego ilość. W tym celu należy skorzystać z podstawowych obliczeń matematycznych. Wystarczy cały dach podzielić na mniejsze części i wyliczyć ich pola. Kolejny krok to zsumowanie poszczególnych wyników. Dzięki temu otrzymamy powierzchnię, jaką należy podać podczas zakupów. Oczywiście cały zabieg najłatwiej przeprowadzić, jeżeli dach ma prostą konstrukcję. Trochę trudniej wygląda sytuacja przy skomplikowanym zadaszeniu z wieloma zagięciami czy lukarnami.

Czy rodzaj pokrycia dachowego wpływa na potrzebną ilość?

Warto przy tym pamiętać, że każde pokrycie dachowe inaczej się montuje. Przykładowo w przypadku tradycyjnych płaskich blach nie trzeba doliczać dodatkowych powierzchni na zakładkę lub przycięcie odpowiedniego kształtu. Inaczej jest przy instalacji blachodachówki czy modelu trapezowego. W tym wypadku należy doliczyć około 20% więcej materiału. Oprócz pokrycia dachowego należy także kupić elementy pozwalające na montaż. Każdy materiał instaluje się w inny sposób, dlatego wcześniej trzeba również sprawdzić, co będzie potrzebne przy konkretnym produkcie.

Aplikacje służące do obliczania ilości pokrycia dachowego

Dużym ułatwieniem dla wszystkich osób planujących zakup pokrycia dachowego są specjalne aplikacje internetowe. Taki kalkulator wyliczy, ile, w przypadku konkretnego dachu, potrzeba na przykład blachodachówki. Programy tego typu dostępne są na różnych stronach internetowych. Wymagają określenia, jaki rodzaj materiału ma być wykorzystywany. Po obliczeniu aplikacje pokazują nie tylko ile pokrycia należy kupić, lecz także jakie inne elementy montażowe będą potrzebne. Jest to niezwykłe ułatwienie i w dodatku powszechnie dostępne.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >