W jaki sposób zabezpieczyć dach przed śniegiem?

Zima to okres, w którym trzeba szczególnie zadbać o dach ze względów bezpieczeństwa. Chociaż coraz rzadziej zdarzają się bardzo śnieżne zimy, to jednak nadal w niektórych regionach Polski śnieg pojawia się co roku. Jak w takiej sytuacji zabezpieczyć dach przed śniegiem i dlaczego jest to takie ważne? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Dlaczego zalegający śnieg na dachu jest niebezpieczny?

Zima to trudny czas dla dachów z wielu powodów. Złe warunki atmosferyczne mogą skutecznie zniszczyć powierzchnię nawet najbardziej wytrzymałych pokryć. Dodatkowym zagrożeniem zarówno dla dachów, jak i dla ludzi, stanowi śnieg, który najczęściej zalega na połaciach o kącie nachylenia około 30 stopni. Duża ilość śniegu bardzo obciąża całą konstrukcję więźby. Jeśli belki są starsze i zbutwiałe, to może dojść do zawalenia dachu. Często większe śnieżne zaspy zsuwają się z dachu, zagrażając przechodniom lub pojazdom.

Problem pojawia się także podczas roztopów. W tym czasie mokry śnieg zwiększa swoją masę, co również może spowodować załamanie się więźby. Niebezpieczeństw jest sporo, dlatego właściciele muszą zadbać o dachy również pod tym względem. Mówi o tym norma PN-EN 1991-1-3 opisująca strefy obciążenia dachu śniegiem. Producenci akcesoriów dachowych oferują całe systemy zabezpieczające dach przed zaleganiem śniegu. Z czego warto skorzystać, by uniknąć kosztownych napraw?

Ochrona dachu przed śniegiem i lodem

Ochrona dachu przed śniegiem rozpoczyna się już na etapie wyboru materiału. Wysokiej klasy pokrycia dachowe oraz systemy rynnowe sprawiają, że dach jest szczelny, a śnieg nie osiada na połaciach. Oprócz tego należy zamontować specjalne elementy, które chronią mieszkańców domu przed negatywnymi skutkami obfitych opadów. Obecnie stosuje się różnorodne rozwiązania. Jednym z nich są rury śniegowe montowane na połaciach dachowych za pomocą wsporników. Najczęściej wykonuje się je z metalu. W sklepach występują w różnych wariantach, więc nie ma problemu z dopasowaniem ich do stylu pokrycia.

Kolejną propozycją są bale przeciwśnieżne instalowane na hakach. Te drewniane elementy mają za zadanie zatrzymywać duże bryły śniegu, które zsuwają się z dachu i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Najczęściej stosowane są na dachach domów położonych w okolicach gór, gdzie opady śniegu bywają naprawdę bardzo obfite. Do najpopularniejszych rozwiązań należą drabinki śnieżne oraz noski śnieżne. Te ostatnie produkty służą do rozbijania większych kawałków śniegu lub lodu na mniejsze.

Powyższe akcesoria wykonane są tak, by pasowały do różnych pokryć dachowych, dlatego nie ma problemu z wyborem odpowiednich elementów. Większość zabezpieczeń tego typu wyróżnia się elegancją. Warto jednak pamiętać, by wybrać produkty najwyższej klasy o podwyższonej wytrzymałości zwłaszcza na działanie wilgoci.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >