Konserwacja dachu z blachy płaskiej i blachodachówki

Blachodachówki wymagają konserwacji – to nie ulega wątpliwości. Na czym polega konserwacja dachu z blachy stalowej? Kiedy najlepiej się za to zabrać? Co robić, by blachodachówki zachowały trwałość na wiele lat? Na te i inne pytania znajdą Państwo dopowiedzi poniżej.

Prawidłowy montaż podstawą niezawodności

Podstawą dobrego funkcjonowania blachodachówki jest prawidłowo przeprowadzony montaż, oczywiście przy użyciu materiałów najwyższej jakości. Niestety, nawet to nie jest w stanie zapewnić długowieczności pokrycia dachowego.
Promieniowanie UV, niekorzystne warunki atmosferyczne, opady – wszystko to sprawia że dach wymaga przeprowadzania na nim regularnych prac konserwacyjnych.
Najlepszą porą na przeprowadzenie remontu jest jesień – prace w takim okresie pozwalają na kompleksowe przygotowanie dachu do pory zimowej, kiedy jest najbardziej narażony na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Nie ignorujmy drobnych usterek

Ważną rzeczą jest zwrócenie uwagi na drobne usterki, bo właśnie one, z pozoru nieistotne, z czasem mogą przekształcić się w poważne uszkodzenia. Nie jesteśmy w stanie na bieżąco kontrolować wszystkich zmian, które zachodzą na naszym dachu, dlatego regularne przeglądy są jak najbardziej wskazane.
Warto zwrócić uwagę na zabrudzenia, które potrafią osadzać się w szczelinach i trudno dostępnych miejscach, a jeśli dom stoi w mocno uprzemysłowionym terenie, to każde zabrudzenie może po pewnym czasie niekorzystnie wpływać na stan dachówek, nie tylko pod względem estetyki.
Należy bezwzględnie pamiętać, że do zmywania zanieczyszczeń nie należy używać mocnych detergentów. Nie wolno nam również korzystać z szczotek o ostrych i twardych końcówkach. Do czyszczenia używamy miękkich przyborów oraz wody pod ciśnieniem (należy jednak zwracać szczególną uwagę na dobór ciśnienia). Żeby uniknąć wnikania wody pod pokrycie dachu należy polewać od najwyższej części dachu (kalenicy) w dół.

Poważniejsze uszkodzenia blachodachówek

Jeśli na powierzchni blachy zauważymy zadrapania czy odpryski, wtedy należy pomalować je specjalną farbą, a w przypadku głębszej usterki wskazane jest pomalowanie drugi raz, po wyschnięciu pierwszej warstwy.
Bardziej złożone naprawy lepiej jednak zostawić profesjonalnym dekarzom. Do takich należy między innymi firma Dachlux, działajaca na terenie województwa mazowieckiego i posiadająca wiele punktów w Warszawie i okolicach.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >