W jaki sposób wykonuje się ocieplenie dachów?

Prawidłowo wykonana termoizolacja dachów odgrywa niezwykle ważną rolę dla całego budynku. To właśnie dzięki niej ryzyko uciekania ciepła zostaje zredukowane do minimum. Obecnie do termoizolacji wykorzystuje się różne materiały. W jaki sposób można je zamontować? Oto krótki poradnik.

Materiały wykorzystywane do termoizolacji dachów

Wybór ocieplenia dachu zależy od wielu czynników, w tym od jego kształtu oraz sposobu wykorzystania przestrzeni poddasza. Najczęściej przy dachach spadzistych wykorzystuje się wełnę mineralną o małej gęstości. Jest to materiał bardzo prosty w montażu, dodatkowo łatwo dopasować jego kształt do kształtu więźby. Istotne jest, by każdy zakupiony do termoizolacji produkt charakteryzował się niskim współczynnikiem przepuszczalności ciepła. Właśnie ten parametr odpowiada za to, czy dom trzeba dodatkowo dogrzewać, co generuje wysokie rachunki. Obecnie można wyróżnić następujące materiały służące do izolacji termicznej dachów:

  • wełna mineralna,
  • styropian grafitowy,
  • płyty PIR,
  • polistyren ekstrudowany.

Dach ma nie tylko zapewnić zatrzymanie ciepła, lecz także odprowadzanie wilgoci. Dlatego bardzo ważną rolę odgrywa zamontowanie folii paroprzepuszczalnej. Układa się ją bezpośrednio na warstwie termoizolacji. Produkt tego typu nie przepuszcza cieczy, dzięki czemu deszczówka po prostu z niej spływa. Jest za to przepuszczalny dla pary wodnej, więc ją sprawnie odprowadza na zewnątrz. Materiał ten jest bardzo lekki i rozciągliwy, dlatego jego montaż nie sprawia praktycznie żadnych trudności.

Ocieplenie dachu skośnego wełną mineralną

Wełna mineralna to materiał, który łatwo zmienia kształt. Dlatego przed rozpoczęciem pracy trzeba ją wypakować z folii i pozostawić na kilkadziesiąt minut, by mogła się rozprostować. Inwestując w ocieplenie dachu, lepiej zdecydować się na grubszą warstwę termoizolacji, wynoszącą około 30 cm. Jeśli jednak zwiększymy tę wartość o około 10 cm, to cieplna izolacyjność wzrośnie aż o 40%. Tak wykonana termoizolacja poprawia także izolację akustyczną oraz odporność ogniową.

Materiał tego typu można z łatwością przyciąć, dlatego każdy kawałek docinamy zgodnie z potrzebami konkretnego miejsca, pamiętając o pozostawieniu około 2-centymetrowego marginesu. Wełna samodzielnie klinuje się między krokwiami, jednak dla lepszego mocowania można ją podtrzymać sznurkami. Warto pamiętać, by nie zbijać zbytnio wełny w narożnikach. Tworzywo o wiele lepiej izoluje, gdy między jego włóknami uwięzione jest powietrze.

Specjaliści zalecają zastosowanie dwóch warstw wełny, przy czym druga z nich powinna być układana w poprzek (w ten sposób można w bardzo prosty sposób likwidować różne otwory). Dzięki temu izolacja termiczna dachu jest jeszcze lepsza.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >