W jakim celu przeprowadza się impregnację dachów?

Na żywotność i funkcjonalność pokrycia dachowego wpływa przede wszystkim jakość wybranego materiału oraz sposób montażu. Właśnie dlatego zarówno na dachówce, jak i usługach ekipy dekarskiej nie powinno się oszczędzać. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy produkt potrzebuje regularnych przeglądów, a w razie potrzeby również przeprowadzenia napraw. Warto wspomnieć również o impregnacji pokryć dachowych. W jakim celu ją przeprowadzać i jak robić to poprawnie?

Kiedy i dlaczego należy przeprowadzać impregnację dachów?

Inwestorzy nierzadko zastanawiają się, czy warto impregnować pokrycie dachowe. Mimo tego, że dachówka ceramiczna czy betonowa są trwałe, to mogą potrzebować wsparcia. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że dom jest narażony na szereg czynników zewnętrznych, w tym:

  • wiatr,
  • opady atmosferyczne,
  • promienie słoneczne,
  • zalegający śnieg,
  • mchy, porosty i glony.

Na skutek ich wystąpienia estetyka dachu się obniża, a dodatkowo jego trwałość i wytrzymałość również się osłabiają. Jak rozpoznać, że pokrycie potrzebuje renowacji? Poza oczywistą utratą funkcjonalności czy pojawieniem się jakichkolwiek uszkodzeń, niepokojąca powinna okazać się również utrata dawnego wyglądu dachu, blaknięcie koloru, widoczna korozja oraz płowienie poszycia.

W jaki sposób przeprowadzać konserwację dachu?

Prace związane z impregnacją pokrycia dachowego nie są skomplikowane, trzeba jednak pamiętać o tym, aby przeprowadzać je regularnie. Niezależnie od tego, czy więźba jest wyłożona blachodachówką, czy może gontem bitumicznym, w pierwszej kolejności należy ją wstępnie umyć oraz wyczyścić. Jeśli materiał jest czysty i osuszony, można przejść do właściwych prac.

Mowa tutaj o zaaplikowaniu impregnatu, który podobnie jak farbę należy nakładać warstwowo w odstępach czasowych. Dobrej jakości produkty można znaleźć w hurtowniach pokryć dachowych i należy je wybierać, biorąc pod uwagę przede wszystkim, do jakiego materiału są dedykowane. Dzięki impregnatowi dach zostaje skutecznie zabezpieczony przed działaniem szkodliwych czynników i utratą walorów estetycznych.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >