Kiedy warto przeprowadzić renowacje pokrycia dachowego?

Zachowanie pokrycia dachowego w dobrym stanie jest niezwykle ważne. To właśnie ono gwarantuje stabilizację obiektu oraz ochronę przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Jednak nawet najtrwalszy materiał z czasem ulega zużyciu, a do tego może ulec zniszczeniu. W takich przypadkach czasami okazuje się, że konieczna jest wymiana pokrycia. Jeśli jednak uszkodzenia nie są rozległe, może wystarczyć przeprowadzenie renowacji, która jest znacznie mniej kosztowna. W jakich przypadkach warto się na nią zdecydować i co należy o niej wiedzieć?

Jakie objawy wskazują na konieczność przeprowadzenia renowacji dachu?

Regularne wykonywanie przeglądów pokrycia dachowego pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych uszkodzeń i wykonanie drobnych i niedrogich prac remontowych. Jednak oprócz tego należy też zwracać uwagę na kondycję konstrukcji na co dzień, ponieważ wyróżniamy kilka czynników, które powinny być szczególnie niepokojące. Otóż remont blachodachówki czy dachówki betonowej może być konieczny na przykład w przypadku uszkodzeń, które są spowodowane gradobiciem albo wichurami. Wówczas należy oszacować wielkość uszkodzeń, aby stwierdzić, czy renowacja będzie wystarczająca, czy może trzeba wymienić całe pokrycie.

Niepokojące powinny okazać się też problemy z termoizolacją, na przykład nieszczelności albo ubytki. Kolejną kwestią jest korozja poszycia, do której może dojść zwłaszcza w przypadku zaniechania obowiązku związanego z konserwacją. Czasami zauważalne może być zagrzybienie więźby, co ma miejsce w przypadku złej cyrkulacji powietrza. Niektóre pokrycia są narażone na działanie zwierząt, na przykład kun, które również mogą doprowadzić do zniszczeń wymagających renowacji. Nie sposób nie wspomnieć też o dachach starszych budynków, które z czasem tracą swoje właściwości i walory estetyczne i wymagają wyremontowania.

W jakim okresie najlepiej przeprowadzać remont pokrycia dachowego?

Po zauważeniu niepokojących objawów, jeśli chodzi o szczelność czy wilgoć na pokryciu dachowym, trzeba zaplanować prace renowacyjne. Remont blachówki betonowej najlepiej przeprowadzić latem. Dzieje się tak, ponieważ dobrze, jeżeli materiał podczas wykonywania robót jest suchy, a temperatura powietrza stosunkowo wysoka. Oczywiście czasami zdarza się tak, że renowacja musi być przeprowadzona w innym okresie. Prace, które się z tym wiążą, najlepiej zlecić specjalistom, którzy po pierwsze ocenią, czy remont będzie wystarczającym rozwiązaniem, a po drugie odnowią konstrukcję w taki sposób, aby była bezpieczna i trwała, a do tego estetyczna.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >