Charakterystyka dachowych okien dźwiękoszczelnych

Cisza najważniejsza.

Hałas w domu może dać się we znaki – zwłaszcza wówczas, gdy zamieszkujemy przy ruchliwej ulicy bądź innym, nie stroniącym od zgiełku miejscu. Do utrzymania ciszy i spokoju wnętrz mogą przyczynić się okna na poddaszu. Odpowiednio dobrane okno dźwiękoszczelne jest w stanie zredukować zewnętrzne odgłosy, zapewniając pełen komfort i odprężenie.

Szukając dźwiękoszczelnych okien dachowych, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Te najważniejsze wymieniamy dla Państwa poniżej. Ułatwią one podjęcie zakupowej decyzji.

Współczynnik Rw

Współczynnik Rw to podstawowy parametr, mówiący o właściwościach akustycznych okien. Wyrażony w decybelach (dB), wskazuje na ile izolacyjne akustycznie są dane modele. Oczywiście im wyższa wartość decybeli, tym lepiej – oznacza to bowiem, że okno dobrze tłumi dźwięki z zewnątrz. Wysoki współczynnik Rw uchroni nas przed konwencjonalnym hałasem z podwórza czy ulicy, ale też przed stukotem padającego deszczu.

,,Za okna o dobrej izolacyjności akustycznej uchodzą te, które posiadają wskaźnik Rw na poziomie 25-35 dB. Najlepsze modele renomowanych marek osiągają jednak jeszcze wyższe wartości, dochodzące nawet do 38 dB. Takie okna znajdują się m.in. w naszym bogatym asortymencie” – informuje przedstawiciel firmy DACHLUX z Warszawy, profesjonalnej hurtowni pokryć dachowych, okien oraz akcesoriów do dachów.

Co wpływa na wskaźnik Rw?

Okna o wzorcowych parametrach izolacyjności akustycznej powinny być wyposażone w dźwiękochłonne szyby. Są to przeszklenia grubsze od standardowych pakietów, w których każda tafla szkła ma zwiększoną grubość (przeważnie o kilka milimetrów). Za modelowe, dźwiękoszczelne okna dachowe uchodzą te, złożone z co najmniej trójszybowych pakietów.

Co w sytuacji, gdy posiadamy przeszklenia o gorszych parametrach? Wówczas musimy sobie radzić na inne sposoby. Możemy zastosować osłony zewnętrzne – np. w postaci rolet. Tego typu elementy są w stanie wpłynąć pozytywnie na izolacyjność akustyczną dachu, choć oczywiście nie dorównają dźwiękoszczelnym oknom dachowym.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >