Czym kierować się w wyborze pokrycia dachowego do domu?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to niełatwa sprawa. Kierujemy się nie tylko rodzajem pokrycia, ale również renomą dostawcy, u którego zamierzy je kupić.

Jak znaleźć najlepszą ofertę pokryć dachowych?

Rolą dachu jest nie tylko wyglądać, ale przede wszystkim zabezpieczać wnętrze domu przed czynnikami atmosferycznymi oraz ograniczać ucieczkę energii cieplnej poza budynek. O jego funkcjonalności w dużej mierze decyduje jakość pokrycia dachowego. W poniższym tekście odpowiemy sobie na pytanie, jak spośród szerokiej oferty producentów i sprzedawców pokryć dachowych wybrać to, co będzie najlepiej odpowiadać naszym potrzebom i możliwościom.

Rodzaj pokrycia – który wybrać?

Przeglądając propozycję producentów i dostawców z pewnością natkniemy się na różne rodzaje pokryć dachowych – od popularnej i powszechnie w dzisiejszych czasach stosowanej blachodachówki, przez różnego rodzaju gont, po tradycyjne dachówki z ceramiki lub betonu. Który z nich wybrać? Każdy z nich posiada swoje zalety oraz wady, które warto poznać:

  • Blachodachówka – najtańsze obecnie pokrycie dachowe. Niewielka lekkość to jednocześnie zaleta, jak i wada tego rozwiązania. -Z jednego strony umożliwia pokrycie nim dachu praktycznie dowolnej konstrukcji i znacznie ułatwia praca montażowe – mówi przedstawiciel firmy Dachlux Z drugiej strony cienki materiał posiada grosze właściwości izolacyjne, z czym powinniśmy się liczyć. Blachodachówka średnio sprawdzi się również jeśli zamierzamy zagospodarować poddasze – w czasie deszczu uderzające w jej powierzchnie krople wody generują irytujący hałas.
  • Dachówka – tradycyjne wykonywana z ceramiki, dostępne również w wariancie dachówek betonowych. Dachówki są ciężkie, dlatego można je montować jedynie na konstrukcjach odpowiednio przystosowanych do dużych obciążeń. Są ponadto stosunkowo drogie, a ich montaż jest bardzo pracochłonny. Wady te nadrabiane są jednak licznymi zaletami, m.in. wysoką trwałością, bardzo eleganckim wyglądem oraz świetnymi parametrami izolacyjnymi, zarówno jeśli chodzi o ciepło, jak i dźwięki.
  • Gonty – współczesne gonty wykonywane są najczęściej z masy bitumicznej, rzadko spotykane są już gonty takie jak niegdyś, produkowane z drewna. Jest to znakomita alternatywa dla blachodachówki – lekka, wytrzymała, odporna na czynniki środowiskowe. Jej najpoważniejszy minus to fakt, że należy układać ją podobnie jak dachówkę.


Jak wybrać dostawcę pokrycia?

Wybór rodzaju pokrycia dachowego odpowiedniego dla naszych wymogów oraz konstrukcji dachu to zaledwie połowa drogi. W dalszej kolejności musimy znaleźć najlepszego dostawcę wybranego przez nas produktu. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim nie wybierajmy dostawców pod kątem ceny oferowanych produktów – niska cena sugeruje towar niskiej jakości, a na dachach nie powinniśmy oszczędzać, jeśli nie chcemy po zaledwie kilku latach prowadzić kosztownych remontów. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na staż danej firmy na rynku pokryć dachowych, współpracujące z nią marki lub ewentualnie opinie klientów.

 

 

 



Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >