Ocieplanie dachu – izolacja termiczna poddasza
Jak zadbać o optymalną izolację termiczną poddasza? Metodę ocieplania poddasza krok po kroku prezentujemy w artykule.
—
Ocieplanie poddasza krok po kroku
Izolacja termiczna poddasza ma olbrzymie znaczenie – szczególnie w budownictwie jednorodzinnym, zaopatrzonym w poddasze użytkowe. Właściwe ocieplenie umożliwia zaadaptowanie najwyższej kondygnacji domostwa dla celów mieszkalnych, pozwala na zorganizowanie składziku, funkcjonalnego magazynu czy też spiżarni. Na co zwracać uwagę przy ocieplaniu poddasza? W jaki sposób zaplanować prace? Zapraszamy do lektury.
Przygotowanie do ocieplania poddasza
Proces ocieplania poddasza należy poprzedzić szczegółowym przygotowaniem zadaszenia budynku. Konstrukcja dachowa – wliczając w to pokrycie, okna połaciowe itd. – powinna być w pełni gotowa do użytku. W przypadku dachu już istniejącego, należy skontrolować jego stan tak pod względem szczelności pokrycia, jak i wytrzymałości więźby. Warto też sprecyzować cele, jakie chcemy osiągnąć poprzez izolację. Z reguły izolacja poddasza ma pełnić kilka funkcji jednocześnie – skutecznie zatrzymywać ciepło, chronić wnętrze przed zbytnim nagrzewaniem w okresie upałów, zapewniać odpowiednią dyfuzję pary wodnej itd.
Dobór materiału izolacyjnego dla dachu
Ocieplenie poddasza może być wykonywane z różnych materiałów. Dużą popularnością cieszy się sprzedawana w rolkach lekka folia termoizolacyjna. Stanowi ona praktyczne połączenie maty termoizolacyjnej (metalizowana, zbrojona folia poliestrowa + wypełnienie) oraz warstw pianki polietylenowej. Chroni przed stratą ciepła, a jednocześnie odbija promieniowanie UV zapobiegając przegrzewaniu poddasza. Cenną alternatywą dla folii są maty z wełny mineralnej. Wykorzystuje się je na dachach z równym rozstawem między krokwiami, belkami i elementami rusztu. Cięte na wymiar, muszą być odpowiedniej grubości, wymagają też szczelnego ułożenia i zabezpieczenia. Większą gęstość od mat mają płyty z wełny mineralnej. Są też one nieco sztywniejsze i łatwiejsze w montażu. Oczywiście to wciąż nie wszystko. Przy ocieplaniu dachu nad połacią i w połaci może się sprawdzić np. klasyczny styropian. Stosuje się go jednak coraz rzadziej, choć wciąż ma wiele do zaoferowania. Do jego ogromnych zalet należą m.in. odporność na wilgoć, pleśń, grzyby i uszkodzenia mechaniczne.
Proces ocieplania dachu
Nie istnieje jeden sposób montażu izolacji na poddaszu. Zależy on od wielu różnych czynników, jak typ więźby, konstrukcja i wielkość dachu, rodzaj stosowanych materiałów itd.
Większość standardowych prac z wykorzystaniem wełny mineralnej rozpoczyna się od ułożenia folii paroprzepuszczalnej, która zapobiega zagrzybieniu więźby dachowej. Następnie układa się wełnę, wybierając jej odpowiednią postać – maty bądź płyty. Materiał powinien być umiejscawiany szczelnie między krokwiami. Później przychodzi pora na precyzyjny montaż stelaży. To one determinują, jaki kształt będzie miało poddasze. W dalszej kolejności dochodzi do ułożenia folii paroizolacyjnej, zapobiegającej kumulacji pary wodnej i tworzeniu się pleśni i grzybów, montażu płyt gipsowo-kartonowych, stanowiących ściany przyszłego poddasza) oraz łączenia szczelin, co nadaje całemu poddaszu gładki, estetyczny wygląd – objaśnia specjalista z firmy DACHLUX, hurtowni pokryć dachowych, okien oraz akcesoriów do dachów.
O czym pamiętać przy ocieplaniu poddasza?
Przy prowadzeniu prac izolacyjnych należy pamiętać o kilku rzeczach – przede wszystkim o zabezpieczeniu dachu i odpowiednim stosowaniu materiału do ocieplenia. Wełna mineralna powinna odstać kilka minut po wypakowaniu, dzięki czemu rozpręża się i nabiera właściwych wymiarów. Wełnę tnie się na wymiar, przyjmując około dwucentymetrowy margines. Pozwala to na jej uciśnięcie przy montażu i większe uszczelnienie w przestrzeniach krokwiowych. Mocowanie rozpoczyna się od okapu, a kolejne elementy dociska się wzajemnie, tak by nie tworzyć mostków termicznych. Przy ociepleniach dwuwarstwowych, drugą warstwę z reguły układa się w poprzek pierwszej. W niektórych sytuacjach (szczególnie na poddaszach emitujących dużo wilgoci) konieczne okazuje się pozostawienie w dachu pewnej szczeliny wentylacyjnej. Tylko właściwie zamontowana izolacja cieplna spełni swoje zadanie, gwarantując utrzymanie optymalnego mikroklimatu na poddaszu naszego domu.