Jakie akcesoria dachowe są niezbędne przy układaniu dachu?

Układanie dachu to nie tylko położenie odpowiedniego pokrycia dachowego, na przykład dachówki lub blachodachówki. To także jego odpowiednie wykończenie. Zarówno do wykończenia dachu, jak i do jego układania, niezbędne będą poniższe elementy.

Dachówki

Dachówki to elementy, składające się na pokrycie dachowe. Jednak ich specjalne rodzaje służyć będą wykończeniu dachu. Będą to:

  • dachówki kalenicowe
  • dachówki krawędziowe
  • dachówki z otworami
  • dachówki umożliwiające zamocowanie włazów na dach i wstawianie okien na poddaszu
  • dachówki przeciwśnieżne z występami

Dachówki kalenicowe służyć będą do przykrycia niepłaskich, przecinających się powierzchni dachu, a także kalenic oraz naroży. Zapobiegają przedostawaniu się wody, dzięki pionowym przesłonkom, służącym do zamykania otworu. Jeśli w jednym miejscu przecinają się więcej niż dwie powierzchnie dachowe, wówczas stosuje się gąsiory potrójne lub poczwórne.

Dachówki z otworami z kolei to dachówki wentylacyjne oraz wietrznikowe. Zaliczają się do nich również dachówki z otworami na anteny i przewody.

W rejonach górskich natomiast warto zamontować dachówki przeciwśnieżne z występami, umożliwiające ochronę przed spadaniem śniegu z dachu. Można na nich także zamontować osłony, zatrzymujące śnieg.

Uszczelnij swój dach

Układanie dachu to także zadbanie o jego szczelność. Akcesoria dachowe, umożliwiające zabezpieczenie dachu przed przeciekaniem to uszczelki kalenicowe, odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz promieni UV. Ponadto zapewniają one odpowiednią wentylację kalenicy i zachowują sztywność korpusu. Dzięki elastycznym strefom bocznym dopasowują się krawędziami do kształtów dachówek i zapobiegają zawilgoceniom.

Można zastosować także taśmę uszczelniająco-wentylacyjną grzbietu dachowego z wodoszczelnej włókniny. Posiada dobre parametry wentylacyjne i wzmocniona jest metalową siatką.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >