Akcesoria niezbędne do montażu okna połaciowego

Okna połaciowe to doskonały sposób na dogrzanie i doświetlenie pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu budynku. Wykonanie odpowiedniego otworu w dachu oraz montaż okna połaciowego mogą być nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli nie mamy w tym obszarze doświadczenia. Niezależnie jednak od tego, czy montażu dokonamy sami, czy wynajmiemy do tego celu ekipę, powinniśmy wiedzieć, jakie akcesoria będą niezbędne do prawidłowego wykonania zadania.

Akcesoria producenta oraz niezbędne narzędzia monterskie

Zanim zabierzemy się do zakładania okna połaciowego, warto upewnić się, że mamy do dyspozycji najważniejsze narzędzia monterskie, takie jak wkrętarka, poziomica, młotek, gwoździe, piłka do drewna, miarka budowlana czy pistolet do zszywek. W kolejnym kroku zapoznajmy się z instrukcją montażu oraz przejrzyjmy akcesoria, które do produktu dołączył producent, a są to najczęściej kątowniki, zatrzaski, wkręty, kliny oraz elementy izolacyjne.

Uszczelnianie okien dachowych

Prawidłowe uszczelnienie okien dachowych stanowi kluczową ochronę przed przeciekami i zawilgoceniem pomieszczeń. Najważniejszym elementem niezbędnym dla właściwego zabezpieczenia okien przed wodą opadową i roztopową jest kołnierz uszczelniający. Służy on do połączenia okna z pokryciem dachowym, a zatem montowany jest po jego zewnętrznej stronie.
Kołnierz uszczelniający należy dobrać odpowiednio do rodzaju pokrycia dachowego, gdyż inne kołnierze przeznaczone są do dachów krytych dachówkami betonowymi, a inne do tych, na których ułożono dachówki ceramiczne czy  blachodachówki.
Dodatkowym akcesorium, montowanym u góry kołnierza pod pokryciem dachowym, jest rynienka odprowadzająca skropliny. Jej obecność zapobiega penetracji wilgoci do wnętrza pomieszczenia. Obszar nad oknem połaciowym odwadniany jest poprzez transport wody opadowej rynienką do sąsiednich przęseł konstrukcji dachu.
Kołnierz uszczelniający chroni także przed nawiewaniem w obręb okna zanieczyszczeń, np. piachu, pyłu, liści, śniegu itp.

Elementy izolacyjne

Zimowym stratom ciepła oraz nadmiernemu nagrzewaniu się poddasza podczas upałów zapobiegają montowane po wewnętrznej stronie okien warstwy termoizolacyjne oraz kołnierze paroprzepuszczalne. Termoizolacja z reguły wykonana jest ze specjalnie preparowanej, impregnowanej wełny o odpowiedniej gęstości i sprężystości. Folie paroizolacyjne mają za zadanie ochronić ją przed ewentualnym zawilgoceniem, które grozi utratą pierwotnych właściwości termoizolacyjnych materiału. Do zestawu z elementami izolacji okien połaciowych producenci załączają często odporne na wilgoć i starzenie się taśmy, którymi można trwale przytwierdzić i zabezpieczyć warstwy izolacyjne.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >