Bezokapowy system rynnowy – czy jest bezpieczny?

Budownictwo nowoczesne wykorzystuje różne nowinki techniczne, żeby uzyskać określony efekt estetyczny projektu budynku. Jednym z takich nieszablonowych rozwiązań jest ukrycie systemu rynnowego tak, by nie było go widać na elewacji i na dachu. Jak to zrobić i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Do budynków o niestandardowym wyglądzie (np. modnych ostatnio nowoczesnych stodół) warto jest dobrać bezokapowy system rynnowy. System ten umożliwia zamontowanie orynnowania w ten sposób, by nie było ono dla obserwatora z zewnątrz niewidoczne. Efekt ten uzyskuje się poprzez schowanie w elewacji oraz w połaci dachowej kwadratowych rynien. Rury spustowe w elewacji można swobodnie przykryć ociepleniem budynku lub elewacją ceglaną, rynny zaś zakryć maskownicą. Pozostaje kwestia bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Producent – firma Galeco – wykonał instalację z dwóch rodzajów materiału, do okapów wykorzystując stal, zaś do rur spustowych – PVC -U. To rozwiązanie pozwala na zastosowanie wyjątkowo mocnych klejów do łączenia PCV-U rur spustowych, dzięki czemu uzyskujemy gwarancję ich szczelności i jednocześnie – wykorzystania wytrzymałości w skrajnych czasem warunkach atmosferycznych stali na rynnach. Dodatkowo rynny montuje się na specjalistycznych łącznikach doczołowych wyłożonych wewnątrz warstwą uszczelniającą. Dzięki temu możliwe staje się zachowanie na łączeniu rynien szczeliny dylatacyjnej (a rynna stalowa będzie pod wpływem pogody pracować) przy jednoczesnym utrzymaniu całkowitej szczelności układu odwadniającego. Wreszcie, maskownicę rynny montuje się na zatrzaski, łatwo jest więc ją zdjąć i wykonać okresowe czyszczenie rynien. Jakie jeszcze zalety ma bezokapowy system Galeco?

Zalety rozwiązania

System bezokapowy oferuje ponadto kilka innych zalet. Ze względu na kwadratowy kształt rur jest prosty w montażu, łatwiej też wykonać prace przy późniejszym przykrywaniu go tynkiem lub cegłami. Nieco więcej wysiłku może wymagać instalacja kwadratowych rynien, wymagane będzie skrócenie długości krokwi tak, aby można było zamontować rynny. Kwadratowy kształt rur wpływa też pozytywnie na zwiększoną przepustowość rur, przez co rura odprowadzi skuteczniej wodę przy wyjątkowo intensywnych opadach. Po prawidłowym montażu i ukryciu rur spustowych nie musimy już obawiać się o ich zniszczenie mechaniczne (producent daje 10 lat gwarancji na trwałość mechaniczną i szczelność), nie wymagają więc również tak częstego sprawdzania ich stanu. Co jednak zimą, gdy woda zamarza? Lód może przecież rozsadzić rynny i rury spustowe. Producent przewidział i takie okoliczności. System bezokapowy można wyposażyć w system specjalnych kabli grzejnych, które zapobiegają zamarzaniu lodu i resztek śniegu w rurach. Do tego rury spustowe są zakryte, zatem mniej wystawione na niekorzystne działanie temperatury. Woda w systemie bezokapowym odprowadzana jest z dachu bezpośrednio do studzienki. Dużą zaletą systemu rynnowego bezokapowego jest możliwość jego montażu podczas termomodernizacji budynku. Co do walorów dekoracyjnych – maskownica dostępna jest w 12 oryginalnych kolorach stosowanych u producenta oraz w dowolnym kolorze z palety RAL.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >