Blachodachówka czy blacha trapezowa – co lepiej wybrać?

Dostępność różnorodnych materiałów stosowanych jako pokrycia dachowe mogą sprawiać, że trudno zdecydować się na konkretny produkt. Dlatego przed zakupem materiału warto sprawdzić, czym wyróżniają się poszczególne surowce. Do popularnych pokryć dachowych nalezą blachodachówki i blachy trapezowe. Jaka jest ich charakterystyka?

Czym jest blachodachówka?

Blachodachówka to niezwykle wytrzymałe pokrycie dachowe wykonywane z ocynkowanej stali o grubości od 0,4 mm do 1,25 mm. W Polsce należy do jednych z najczęściej wybieranych produktów. Takie dachy wyróżniają się przede wszystkim wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Na szczególną uwagę zasługuje waga tego surowca? Niektóre pokrycia dachowe mogą być naprawdę bardzo ciężkie. Tak jest w przypadku wysokiej klasy dachówki ceramicznej. Blachodachówka to elegancki materiał, który nie obciąża połaci dachowych. Ma to ogromne znaczenie w przypadku starszej więźby z naruszonymi krokwiami.

Blacha trapezowa

Kolejny rodzaj pokrycia dachowego często spotykanego na polskich dachach to blacha trapezowa. Produkty tego typu również wykonuje się ze stali, a dodatkowe powłoki sprawiają, że materiał jest niezwykle wytrzymały. Kształt blachy jest dość specyficzny. Na powierzchni arkuszy zastosowano przekrój trapezowy – stąd nazwa tego modelu. Produkty te sprawdzają się nie tylko przy wykończeniu dachów, lecz także ścian. Poszczególne arkusze mają od 50 do 165 cm, dlatego z łatwością można je dobrać do rodzaju więźby.

Różnica między blachodachówką, a blachą trapezową

Podstawową różnicą między blachodachówką i blachą trapezową jest cena. Ten drugi rodzaj należy do najtańszych pokryć dachowych wykonywanych ze stali ocynkowanej. Dzięki temu trapezowe modele są często wybierane zwłaszcza przy budynkach przemysłowych lub gospodarczych. Ich montaż należy do najprostszych, dlatego sprawdza się przy inwestycjach, gdzie bardzo liczy się czas ukończenia budowy bądź remontu. Blacha trapezowa wyróżnia się elastycznością, do sprawia, że położenie jej nawet na skomplikowanym dachu jest bardzo łatwe. Dodatkowo powierzchnia blach trapezowych jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Blachodachówka to idealne pokrycie dachowe do domów jednorodzinnych. Prezentuje się niezwykle elegancko. Dzięki temu, że w sklepach i hurtowniach dostępny jest szeroki wachlarz kolorów, każdy właściciel nieruchomości znajdzie materiał idealnie pasujący do całej aranżacji budynku.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >