Blachy dachowe na rąbek stojące – co to jest?

Blacha dachowa na rąbek stojący to nie jest nowy produkt. Tak naprawdę wykończenie to było stosowane już od tysiącleci. Pokrycie dachowe tego typu wyróżnia się niezwykłą elegancją oraz minimalistyczną formą. W przeszłości stosowana była głównie na budynkach sakralnych, dziś coraz częściej można ją znaleźć na domach prywatnych. Czym jest blacha na rąbek stojąca?

Charakterystyka blachy dachowej na rąbek stojącej

Blacha na rąbek stojąca to minimalistyczne pokrycie dachowe. Na jej powierzchni nie ma charakterystycznych tłoczeń, są za to specjalne pionowe rąbki. Taki design wyróżnia się niezwykle estetyczną formą, dlatego w ostatnich sezonach można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania produktami tego typu. Najczęściej do produkcji blachy na rąbek stojącej wykorzystuje się wytrzymałą stal obustronnie ocynkowaną. W większości przypadków wytwórcy oferują klientom kilkanaście lat gwarancji na takie pokrycie dachowe. Blaszane pokrycie dachowe z charakterystycznym rąbkiem może mieć wykończenie matowe lub z połyskiem. Obecnie dostępna jest cała gama kolorów, dzięki czemu każdy dobierze styl idealnie pasujący do ogólnej aranżacji budynków mieszkalnych bądź obiektów użyteczności publicznej.

Zalety blachy dachowej na rąbek stojącej

Pokrycie dachowe tego typu wyróżnia się przede wszystkim wytrzymałością. Wspomniana już powłoka ocynkowana jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne. Taki dach przetrwa bardzo silne podmuchy wiatru, skrajnie niskie i wysokie temperatury. Dodatkowo materiał ten jest lekki, dzięki czemu można go z powodzeniem stosować na starszych dachach, które mogą mieć naruszoną konstrukcję. Blacha na rąbek stojąca jest szczelna, a to oznacza, że do wewnątrz budynków nie przedostaje się wilgoć.

Pokrycie dachowe tego typu sprawdza się przede wszystkim na dachach o małym spadku (na przykład 5 stopni). Z przyczyn technicznych lepiej nie stosować na nich gontów. Dodatkowo produkt ten jest bardzo prosty w montażu. Nie trzeba wykonywać pełnego  odeskowania, co wpływa na obniżenie kosztów pracy i przyśpieszenie realizacji projektu. Jedną z niezaprzeczalnych zalet blach na rąbek stojących jest ich estetyka. Taki dach świetnie wygląda na każdym dachu. Można go wykorzystać zarówno w projektach nowoczesnych i minimalistycznych projektach, jak i przy bardziej tradycyjnych obiektach.

Nie można także zapomnieć o konkurencyjnej cenie blachy tego typu. Biorąc pod uwagę jej liczne zalety oraz walory estetyczne, przy tak niskich nakładach finansowych, można śmiało powiedzieć, że jest to bardzo opłacalna inwestycjaMasz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >