Blaszane pokrycia dachowe – plusy i minusy

Blaszane pokrycia dachowe, przede wszystkim ze względu na swoją niską cenę, są jednymi z najchętniej wybieranych pokryć dachowych.

Dostępne są w wielu wariantach. Możemy zatem mieć do czynienia z blachą:

  • stalową
  • z posypką
  • aluminiową
  • miedzianą
  • cynkową

Jakie są ich plusy i minusy dowiesz się z naszego wpisu.

Plusy blaszanych pokryć dachowych

Niewątpliwie do jednej z najważniejszych zalet pokryć blaszanych, oprócz niskiej ceny, należy ich uniwersalność. Równie dobrze sprawdza się na prostych dachach, jak i tych, o bardziej skomplikowanej konstrukcji. Dzięki temu, że są dużo lżejsze niż dachówki betonowe, nie musimy dysponować szczególnie mocną konstrukcją więźby dachowej. Ponadto są ogólnodostępne, w wielu różnych wariantach kolorów.

Są pokryciami dość solidnymi, ze względu na swoją grubość oraz odpornymi na korozję, uszkodzenia mechaniczne czy szkodliwe działania warunków atmosferycznych.

Minusy blaszanych pokryć dachowych

Niestety, blaszane pokrycia dachowe niepozbawione są wad. Należy do nich nieco mniejsza trwałość, niż w przypadku dachówki ceramicznej czy betonowej. Musimy liczyć się z tym, że przy szczególnie niesprzyjających warunkach oraz ekspozycji na szkodliwe warunki atmosferyczne taka blachę po dłuższym czasie użytkowania trzeba będzie wymienić.

Połączenie idealne

Na koniec warto wspomnieć o blachodachówce, jako doskonałym połączeniu blachy i dachówki.

Wytwarzana jest ona ze stalowej blachy, ocynkowanej z obu stron i dodatkowo pokrytej specjalnym lakierem. Dzięki temu jest dużo bardziej odporna na korozję aniżeli zwykła blacha.

Ciekawym rozwiązaniem będzie także pokrycie blachodachówki dodatkową warstwą posypki mineralnej lub ceramicznej, w wyniku czego pokrycie dachowe stanie się bardzie odporne i lepiej tłumiące hałas. W tym celu blachę pokrywa się warstwą żywicy, na którą natryskuje się drobnoziarniste kruszywo skalne lub granulat ceramiczny. Całość zabezpiecza się warstwą akrylową.

Na blachę zatem warto zdecydować się szczególnie wtedy, kiedy nie dysponujemy zbyt dużym budżetem, a zależy nam na trwałym i solidnym pokryciu dachowym.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >