Budowa rynnowych systemów odwadniania dachów

Planując montaż albo wymianę pokrycia dachowego, wiele osób zastanawia się przede wszystkim nad tym, czy lepiej zdecydować się na blachodachówkę, czy może warto zainwestować nieco więcej i wybrać dachówkę ceramiczną. Jednak nawet najlepszej jakości materiał nie zapewni odpowiedniej stabilizacji i ochrony obiektowi bez systemu odwadniania dachu. Z czego są zbudowane i z jakich elementów się składają rynnowe systemy odwadniania i na co zwracać uwagę, wybierając je?

Z czego się składa rynnowy system odwadniania dachów?

Rynny i inne elementy wchodzące w skład systemu odwodnienia są niezbędne, aby umożliwić swobodny przepływ wody do rur spustowych, a tym samym zapobiegać wilgoci, która może doprowadzać do korodowania pokrycia dachowego. Wybierając poszczególne produkty, warto wiedzieć przede wszystkim, z czego składa się taki system. Otóż do zbudowania funkcjonalnego systemu odwadniania dachów niezbędne są:

  • rynny, które należy montować wzdłuż krawędzi dachu z delikatnym spadkiem w kierunku narożników,
  • rynny spustowe,
  • odpływy przelotowe,
  • odpływy końcowe,
  • wylewki, czyli kształtki do zakańczania rur spustowych,
  • łączniki do rynien,
  • narożniki do rynien,
  • elementy mocujące (obejmy, haki i rynajzy).

Jak dobierać poszczególne elementy do odwadniania dachu?

Odwiedzając hurtownię pokryć dachowych, aby wybrać system odwadniania, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Tylko instalacja wykonana z dobrej jakości materiałów zapewni sprawne odprowadzanie wody opadowej z blachodachówki czy innego materiału. Właśnie dlatego należy zastanowić się, jaki przekrój rynien będzie odpowiedni. W sklepach dostępne są przede wszystkim najpopularniejsze rynny półokrągłe, które zapewniają swobodny przepływ wodzie opadowej.

Jeżeli natomiast dach ma średnią albo dużą powierzchnię, to najlepiej wybrać rynny półeliptyczne. W sklepach z akcesoriami do pokryć dachowych można znaleźć również rynny o nietypowych kształtach – trapezu, prostokąta albo kwadratu. Takie produkty będą odpowiednie w przypadku małych i średnich budynków, ponieważ mają stosunkowo niską przepustowość.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >