Jak powinny być zamontowane ceramiczne pokrycia dachowe?

Dachówki ceramiczne to najtrwalsze pokrycie dachowe dostępne już od wielu lat na rynku. Wyróżnia się niezwykłą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne oraz elegancją. Żaden dach, w tym nawet dachówka ceramiczna, nie będzie trwały, jeśli zostanie niepoprawnie zamontowany. Jak zatem powinna przebiegać instalacja ceramicznego pokrycia dachowego?

Czy na montaż wpływa lokalizacja dachu?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że lokalizacja domu ma duży wpływ na to, jak należy przeprowadzić montaż dachu. W Polsce obowiązuje norma 1991-1-4:2008 (EN). To właśnie w tym dokumencie zostały wyróżnione 3 strefy podwyższonego obciążenia wiatrem. Są to:

  • I strefa, gdzie dominują słabsze wiatry i jest to większa część Polski,
  • II strefa z silniejszymi wiatrami, do której należą Pojezierze Pomorskie i okolice Zatoki Gdańskiej,
  • III strefa z bardzo mocnymi wiatrami to obszary górskie, południowe części województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

To właśnie w regionach wymienionych w III strefie trzeba zwrócić szczególną uwagę na dodatkowe zabezpieczenia dachówki ceramicznej.

Sposoby montowania dachówek ceramicznych

Do najskuteczniejszych metod montowania dachówek ceramicznych należy klamrowy rodzaj instalacji. Jest to trwałe mocowanie dachówki z jednej strony podczepiane do łaty, a z drugiej do części bocznej dachówki. Warto także sprawdzić, czy na konkretny typ instalacji nie wpływa rodzaj pokrycia dachowego. Przykładowo popularną i elegancką karpiówkę najlepiej zainstalować za pomocą specjalnej klamry w kształcie litery T. Elementy tego typu świetnie sprawdzają się również przy płaskich modelach. W tym wypadku chcemy uniknąć zjawiska zwanego klawiszowaniem poszczególnych elementów. Dlatego niezwykle istotne jest używanie oryginalnych produktów montażowych, a nie ich uniwersalnych zamienników.

Warto także zwrócić uwagę na akcesoria do montażu. Należy wybierać te o najwyższym stopniu trwałości. Zapewniają one maksymalne bezpieczeństwo i to właśnie dzięki nim dach jest szczelny. Dodatkowe klamry stosowane są w rejonach, gdzie występują silne wiatry. Warto przy tym pamiętać, że dachówki mocuje się klamrami na całej powierzchni dachu. Na wybór odpowiedniego montażu wpływają również:

  • wysokość budynku, czyli położenie górnej części kalenicy,
  • rodzaj konstrukcji dachu (wyróżnia się zamkniętą lub otwartą),
  • rodzaj dachu (jedno oraz dwuspadowy),
  • kąt nachylenia połaci dachowych,
  • rodzaj dachówek,
  • zalecenia producenta.

Jak przebiega montaż gąsiorów przy dachówce ceramicznej?

Gąsior to nieodzowna część każdego dachu wykonanego z dachówki ceramicznej. Instaluje się go na kalenicach, czyli na styku poszczególnych części połaci dachowych. Do ich montażu wykorzystuje się najczęściej specjalne klamry aluminiowe oraz wkręty. Warto przy tym pamiętać, że z jednej strony dach musi być szczelny, a z drugiej powinien zapewniać odpowiednią wentylację całej konstrukcji. W przypadku gąsiorów wskazane jest skorzystanie z oryginalnych rozwiązań konkretnego producenta. Każda firma samodzielnie przygotowuje sposoby montażu, które później są opisane w dokumentacji technicznej. To właśnie te metody pozwalają na zbudowanie wytrzymałego dachu.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >