Charakterystyka idealnego pokrycia dachowego

Wybór pokrycia dachowego może okazać się trudny, głównie ze względu na dużą różnorodność produktową. Cały czas pojawiają się nowe tworzywa lub wzmocnione warianty już istniejących artykułów do pokrycia dachów. Przed remontem bądź budową domu warto dowiedzieć się, jakie powinno być idealne pokrycie dachowe. W ten sposób można z łatwością ocenić, jaki produkt sprawdzi się w naszym domu.

Wytrzymałość pokrycia dachowego

Jednym z najważniejszych elementów, jaki powinien determinować wybór pokrycia dachowego, jest jego wytrzymałość. Dach musi być odporny na uszkodzenia mechaniczne, obfite deszcze, porywiste wiatry oraz intensywne promienie słoneczne. Te wszystkie czynniki nie mogą wpływać na walory wizualne idealnego pokrycia dachowego. Obecnie za najbardziej wytrzymały produkt uważa się dachówkę ceramiczną. Artykuły te nie są jednak całkowicie pozbawione wad. Ich stosunkowo duża waga może znacznie obciążać więźbę. Obecnie większość pokryć dachowych ma wzmocnioną strukturę. Nowoczesne metody produkcji podwyższają solidność artykułów takich jak gonty bitumiczne czy blachodachówki.

Szczelność

Dach musi być szczelny. Jeśli powłoka w jakimkolwiek miejscu przecieka, należy albo naprawić pokrycie, albo zdecydować się na jego wymianę. O tym, dlaczego ten element odgrywa tak ważną rolę, przypominają pracownicy firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji wysokiej klasy pokryć dachowych:

Pokrycie dachowe złej jakości może spowodować wiele szkód w strukturze całego budynku. Woda oraz wilgoć osiadają na ścianach, co po pewnym czasie doprowadza do powstania trudnych do usunięcia i niebezpiecznych dla zdrowia pleśni oraz grzybów. Dlatego szczelność pokrycia dachowego jest kluczowa. Pamiętajmy o tym, ponieważ osuszenie budynku i całkowite pozbycie się zarodników to ciężkie i kosztowne zadanie.

Waga pokrycia dachowego

Pokrycie dachowe nie może zbytnio obciążać więźby. Krokwie stanowią podporę np. dla blachodachówek lub gontów bitumicznych. Przed wyborem konkretnego produktu warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni czy belki są wystarczająco mocne, by unieść ciężkie pokrycie. Czasami trzeba dodatkowo wzmocnić krokwie, by wytrzymały dodatkowe obciążenie. Jeśli jednak więźba jest za słaba, a pokrycie dachowe za ciężkie, może dojść do tragedii. Po pewnym czasie belki zapadną się, co zagrozi zdrowiu, a nawet życiu osób przebywającym w budynku. Do najcięższych produktów należy dachówka ceramiczna. Za lżejsze uchodzą blaszane i betonowe pokrycia dachowe oraz gonty bitumiczne.

Izolacja akustyczna

Warto także zwrócić uwagę na stopień tłumienia hałasów. Niektóre pokrycia dachowe nie wyciszają szumów lub odgłosów, jakie powstają, gdy krople deszczu uderzają o dach. Tak jest w przypadku blachodachówki. Materiały charakteryzującymi się wysoką izolacją akustyczną to ceramiczne pokrycia dachowe, gonty bitumiczne, a także betonowe dachówki. To właśnie te produkty izolują hałas i szum, jakie dochodzą z zewnątrz. Tym samym zapewniają niezwykle wysoki komfort mieszkania na poddaszu.

Na koniec warto wspomnieć o sposobie montażu, który przekłada się na koszt wymiany pokrycia dachowego. Im prostszy sposób instalacji poszczególnych elementów, tym tańsza okazuje się cała inwestycja. Zaawansowany montaż sprawia, że remont jest dłuższy. Jeśli zależy nam na czasie oraz niskich kosztach, warto zdecydować się na gont bitumiczny, który wyróżnia się wysoką wytrzymałością, niską ceną oraz bardzo prostym montażem.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >