Ciekawe wzory na dachu czyli różne możliwości układania dachówki

Dachówka to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych, przede wszystkim ze względu na swoją wytrzymałość, funkcjonalność oraz odporność na trudne warunki atmosferyczne. Nie bez znaczenia jest oszałamiający efekt estetyczny na dachu, który możemy osiągnąć poprzez odpowiednie ułożenie dachówki. Jej poprawne zamontowanie to bowiem jedno, co innego jej ułożenie.

Możliwości ułożenia dachówki takie, aby jak najlepiej komponowała się zarówno z budynkiem, jak i otoczeniem, zależą w dużej mierze od rodzaju dachówki. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Subtelny urok karpiówki

Karpiówki to dachówki płaskie i wąskie. W dolnych częściach są proste, owalne lub lekko zaokrąglone. Ich wierzchnia warstwa z kolei może być jednolicie gładka lub posiadać delikatne wyżłobienia.

Można ją układać na dwa sposoby:

  • w koronę
  • w łuskę

Układanie w łuskę polega na kładzeniu jednego rządu dachówek na jednej łacie, tak, aby styki dachówek mijały się, a nie pokrywały ze sobą. Nazwa wzięła się z łuskowatego wyglądu, który ma swoje źródło w rozmieszczeniu dachówek. Rozstaw łat jest bowiem na tyle niewielki, że dachówki z trzeciego rzędu zachodzą na te z pierwszego rzędu.

Tajemnice esówki

Esówka przypomina swoim kształtem literę S, a jej ułożenie na dachu zagwarantuje nam ciekawy efekt wizualny.

Oprócz walorów estetycznych, taki kształt pozwala zmieniać szerokość krycia, bez przebijania łat. Nie ryzykujemy w ten sposób osłabienia pokrycia i możemy dostosować rozstaw dachówek do potrzeb konkretnego poszycia.

Jednym ze sposób jej ułożenia będzie ułożenie takie, by dachówki idealnie dopasowały się do szerokości dachu, co jest możliwe między innymi dzięki zaczepom, znajdującym się po ich spodniej stronie.

Uniwersalne zakładki

Dachówki zakładkowe umożliwiają stworzenie pokrycia wyjątkowo szczelnego. Na górnych i bocznych krawędziach wyposażone zostały w profilowane zakładki, dzięki którym łatwo łączą się ze sobą, nie pozostawiając żadnych luk i szczelin.

Tym, co najbardziej chwalą sobie kupujący tego typu dachówki jest ich uniwersalność oraz możliwość imitowania przez nie karpiówek czy mniszek. Przesuwne przypominać będą esówki.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >