Co to są ocieplenia nakrokwiowe?

Ocieplenie lub docieplenie dachu skośnego można wykonać na wiele sposobów. Jednym z popularniejszych jest ocieplenie nakrokwiowe. Staranne przeprowadzenie takich prac ma ogromne znaczenie, aby prawidłowo zaizolować dach, co z kolei wpływa na lepsze przygotowanie poddasza do ewentualnego użytkowania. Czym są omawiane ocieplenia nakrokwiowe, jakie mają zalety i kiedy warto się na nie zdecydować?

Czym jest ocieplenie nakrokwiowe?

Odpowiednie zaizolowanie dachu jest niezwykle ważne bez względu na to, czy został pokryty blachodachówką, dachówką ceramiczną, czy może bitumiczną. Jeżeli chodzi o ocieplenie nakrokwiowe, to charakteryzuje się tym, że jest układane od zewnętrznej strony. Dzięki temu kubatura pomieszczeń się nie zmienia, a poddasze jest bardziej estetyczne. Warto się zdecydować na takie rozwiązanie w kilku przypadkach.

Sprawdzi się przede wszystkim w razie chęci izolacji dachu bez wspomnianej ingerencji wnętrza pomieszczeń. To również świetny pomysł, jeśli trzeba zaizolować dach skośny w standardach domu niskoenergetycznego albo pasywnego. Istotny jest też kąt nachylenia. Ocieplenie nakrokwiowe można stosować w przypadku dachów, które mają kąt nachylenia połaci powyżej 20 stopni. Sprawdzi się zarówno w przypadku budowy nowego domu, jak i remontu starszego obiektu.

Czy warto zdecydować się na montaż ocieplenia nakrokwiowego?

Ocieplenie poddasza to czynność, której warto poświęcić sporo uwagi, ponieważ jakość przeprowadzonych prac przełoży się na komfort użytkowania poddasza i zminimalizuje straty ciepła. Jeśli chodzi o termoizolację dachu, to omawiane ocieplenie nakrokwiowe pozwala na maksymalne wykorzystanie pomieszczeń użytkowych.

Ponadto taka metoda daje możliwość docieplenia poddasza użytkowego bez konieczności przeprowadzania gruntownych remontów wewnątrz budynku. Czasami również zdarza się tak, że zastępuje tradycyjne deskowanie, ponieważ stabilizuje konstrukcję dachu, a jednocześnie gwarantuje stabilne poszycie. Poza tym jest to uniwersalna metoda, która może być łączona z tradycyjną izolacją międzykrokwiową.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >