Od czego powinien zależeć wybór rodzaju okien dachowych?

Okna dachowe odpowiadają za dostarczenie do pomieszczeń jak największej ilości światła. Zapewniają także wentylację pokoi, co jest niezwykle ważne do prawidłowego funkcjonowania. Na rynku dostępne są różne rodzaje okien połaciowych, dlatego warto dowiedzieć się, od czego zależy wybór konkretnych modeli. Inwestycja w dobrej klasy artykuły budowlane pozwala w przyszłości uniknąć różnych usterek wymagających kosztownych napraw.

Rodzaje okien dachowych

Okna dachowe można podzielić na kilka typów ze względu na sposób montażu. Do najpopularniejszych należą modele połaciowe obrotowe, uchylne lub uchylno-obrotowe. Dużym zainteresowanie cieszą się także lukarny, czyli okna pionowe stosowane najczęściej przy skośnych dachach o większym kącie nachylenia. Montuje się je pionowo względem połaci na specjalnych konstrukcjach, dlatego wystają z płaszczyzny dachu. Ciekawym rozwiązaniem pod względem wizualnym są wole okna o okrągłym lub owalnym kształcie. Jeśli trzeba doświetlić jakąś przestrzeń, można zastosować świetliki (nie stosuje się ich zamiennie z oknami, ponieważ nie dostarczają aż tak dużej ilości światła).

Kąt nachylenia dachu

Czynnikiem determinującym wybór okien jest kąt nachylenia dachu. To właśnie ten element wpływa na sposób otwierania okien. Najczęściej wybierane są okna obrotowe, które pasują do połaci nachylonych od 15 do 90°. W przypadku dachu o skosach od 15 do 65° dobre rozwiązanie stanowią modele uchylno-obrotowe lub wysokoosiowe. Trochę inaczej należy podejść do okien w dachach o małym kącie nachylenia. Przy kątach o wartości od 0 do 15° stosuje się specjalne konstrukcje, czyli nowoczesne produkty przystosowane do takiego pokrycia dachowego.

Materiał, z jakiego wykonano okna

Materiał, z jakiego wykonuje się okna, wpływa na ich żywotność. Eksperci z hurtowni Dachlux zajmującej się dystrybucją wysokiej klasy okien dachowych wyjaśniają, które modele są najbardziej wytrzymałe:

Okna połaciowe wykonuje się z drewna lub tworzywa sztucznego. Zarówno plastikowe, jak i drewniane modele zapewniają dobrą szczelność i wentylację. Oczywiście pod warunkiem, że są dobrze wykonane. Dobrze zaimpregnowane drewno może wytrzymać wiele lat. Należy jednak pamiętać o regularnej konserwacji. Plastik ma dość poważną wadę. Pod wpływem działania intensywnych promieni słonecznych żółknie, przez co produkt nie prezentuje się dobrze. Z drugiej strony są znacznie tańsze i nie trzeba ich malować.

Jak duże okna wybrać?

Kolejną kwestią jest powierzchnia okien dachowych. Również w tym wypadku istotną rolę dogrywa kąt nachylenia dachu, np. przy dachach o mniejszym kącie najlepiej wybrać dłuższe modele. W przypadku stromych połaci sprawdzają się produkty krótsze, które należy wyżej zamontować (oczywiście z założeniem, że okna muszą być otwierane, dlatego powinien być zapewniony łatwy dostęp do klamki).  Ważnym parametrem przy wyborze okien jest także stosunek powierzchni okien do podłogi. Zgodnie z poradami fachowców powinien on wynosić od 1:5 do 1:8. Szerokość okien najczęściej dobiera się, biorąc pod uwagę rozstawienie krokwi.

Dobór pod względem wizualnym

Aranżacja domu powinna być spójna, dlatego ważną rolę odgrywa dobór okien do koloru pokrycia dachowego i elewacji. Obecnie w ofertach hurtowni bądź sklepów budowlanych dostępne są różne kolory i faktury. Plastikowe modele mogą bardzo dobrze imitować rozmaite rodzaje drewna. Okna maluje się przy użyciu wodoodpornych lakierów  w szerokiej gamie kolorystycznej. Dzięki temu każdy Klient z łatwością dobierze modele do elewacji domu.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >