Jak często powinny być wykonywane przeglądy pokryć dachowych?

Dach to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Odgrywa rolę reprezentacyjną i funkcjonalną. Bardzo ważne jest, by pokrycie dachowe było regularnie sprawdzane. Jak często i co robić, by dach służył przez wiele lat? Do czego mogą doprowadzić zaniedbania przy konserwacji pokrycia dachowego? Oto  odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Kiedy należy sprawdzić stan dachu?

Dach to element domu odpowiadający między innymi za ochronę budynku przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Połacie dachowe sprawiają, że do pomieszczeń nie dostaje się woda i wilgoć, a w czasie upałów można się skryć w domu przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Dach musi być odporny na silne podmuchy wiatru, grad czy obfite ulewy. Z biegiem czasu odporność dachówek czy blachodachówek spada. Eksperci podkreślają, że raz na 5 lat trzeba zrobić generalny przegląd całego dachu. Raz w roku należy sprawdzić, czy na powierzchni nie ma żadnych uszkodzeń. Równie ważną rolę odgrywa weryfikacja drożności systemów rynnowych. Mniejsze przeglądy warto wykonywać po każdej zimie.

Jak dbać o dach w zimie?

Zima to szczególnie trudny czas dla pokryć dachowych. Śnieżyce, mrozy czy deszcze mogą wpłynąć na stan pokrycia. Dlatego należy pamiętać, by podczas śnieżnych zim, odśnieżać połacie dachowe. Zalegający śnieg może stanowić zagrożenie dla osób, które znajdują się w okolicy budynku. Śnieg po pewnym czasie zacznie się ześlizgiwać, co już wiele razy doprowadziło do uszkodzenia stojących pod domem aut. Zbyt duża ilość śniegu to także przyczyna zawaleń. Każdy dach ma określoną nośność. Jeśli przed całą zimę śnieg zalega zwłaszcza na dachach płaskich, to po jakimś czasie może dojść do zawalenia całej konstrukcji.

Czy dach można malować?

Po kilku latach może okazać się, że połacie nie prezentują się tak dobrze, jak na początku. W takiej sytuacji można pomalować materiał na dachu. Oczywiście konserwacja musi być dopasowana do rodzaju pokrycia dachowego. Całościowe malowanie pomoże wykryć różnorodne usterki. Nawet małe uszkodzenie w powłoce farby może okazać się brzemienne w skutkach. Jeśli farba łuszczy się, oznacza to, że cała powierzchnia straci w pewnym momencie swoje właściwości izolacyjne. Nawet przez małą szczelinę do budynku może przedostawać się wilgoć. Jak często malować pokrycie dachowe? To zależy głównie od jakości wybieranego materiału. Produkty o słabszej wytrzymałości niestety bardzo szybko trzeba odremontować.

Czyszczenie dachu

Równie ważną rolę odgrywa czyszczenie dachu. Oczywiście można w tym wypadku zdać się tylko na deszcz, który obmywa połacie dachowe z kurzu i pyłu. Warto jednak co jakiś czas potraktować dach specjalną myjką ciśnieniową. Strumień wody pod wysokim ciśnieniem pozwala skutecznie pozbyć się różnorodnych zabrudzeń, które zatrzymują wilgoć na dachu, co jednocześnie prowadzi do stopniowego korodowania połaci. Po każdej zimie należy zrobić przegląd i sprawdzić, czy w rynnach i zagięciach dachu nie ma liści, gałązek, a także gniazd ptaków.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >