Często napotykane błędy montażu okien dachowych

Źle zainstalowane okno dachowe może być narażone na wiele czynników, które mogą doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia. Warto zwrócić na to uwagę i starać się unikać błędów w montażu, które mogą sprawić, że okno będzie narażone na działanie wilgoci, bardzo niekorzystnej dla drewna, z którego powstaje większość okien dachowych.

 

Przeciekające okna

Przeciekanie okna może być spowodowane niepoprawnym zamocowaniem kątowników – bezwzględnie należy sprawdzać symetrię szczelin poziomych oraz pionowych. Producenci często fabrycznie mocują takie kątowniki montażowe lub profilują wręby tak, aby kątowniki dało się umieścić tylko w jeden sposób.

Błędy na tym etapie mogą spowodować że okna z kołnierzem uszczelniającym nie będzie można zamontować w zalecanej płaszczyźnie. Dodatkowo razić będzie nieestetyczny, niesymetryczny wygląd zewnętrzny okna.

Czasem jest to wina krzywego pokrycia dachowego – właśnie dlatego symetrię okna dachowego należy sprawdzać zarówno od środka, jak i od zewnątrz.

 

Nieprawidłowa obróbka okna dachowego

Powodem nieprawidłowego funkcjonowania okna może być też złe wykonanie obróbki, której poddaje się okna dachowe. Należy zwracać szczególną uwagę na właściwe połączenie ościeżnicy z folią dachową, dlatego właśnie wycinając otwór montażowy należy wziąć pod uwagę zapas 10-15 centymetrów na potrzeby prawidłowego zawinięcia i zamocowania folii.

 

Prawidłowa instalacja rynienki

W przypadku stosowania folii dachowej należy zawiesić nad oknem rynienkę, której zadaniem będzie odprowadzanie skraplającej się pary wodnej i wody. Aby rynienka została prawidłowo zamontowana, należy wyciąć fragmenty kontrłat w miejscu jej przylegania, by wystawała poza krokwie. Folia musi być przycięta w taki sposób, by dopasować się do skośnego zamocowania rynienki. W innym przypadku nasze okno narażone jest na niekorzystne działanie wilgoci.

Prace naprawcze i korygujące można przeprowadzać samodzielnie, jednak  najlepiej wybrać pewnego dekarza (serwisem takich instalacji zajmuje się m.in. mazowiecka firma Dachlux), który wykona pracę w sposób profesjonalny i nie pozostawiający wątpliwości co do prawidłowego działania zamontowanego okna..Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >