Czy blachodachówki są trwałym rodzajem pokryć dachowych?

Każdy dach potrzebuje pokrycia, czyli zewnętrznej powłoki, która ochroni znajdujące się poniżej warstwy przed wpływem czynników takich jak opady, promieniowanie słoneczne czy silny wiatr. We współczesnym budownictwie jednorodzinnym wykorzystuje się kilka rodzajów pokryć dachowych, jednak zdecydowanie największą popularnością cieszą się w nich blachodachówki. Czy jest to trwałe rozwiązanie?

Pokrycie trwałe… czyli jakie?

Trwałość pokrycia dachowego to parametr opisywany przez inne właściwości materiału, takie jak wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, zmienne temperatury, zanieczyszczenia. Uzależniona jest ona pośrednio również od sposobu, w jaki pokrycie zostało wykonane – np. czy posiada solidne połączenie z innymi warstwami dachu, czy zostało odpowiednio zabezpieczone i czy jest szczelne. Trwałość to nic innego jak szacowany czas, w którym pokrycie dachowe może spełniać swoje funkcje i nie wymaga napraw lub wymiany.

Czy blachodachówki są trwałym rozwiązaniem?

Zdecydowanie najtrwalszym rozwiązaniem spośród wszystkich dostępnych rodzajów pokryć dachowych są dachówki ceramiczne – czas ich użytkowania może wynosić nawet powyżej 100 lat, czego dowodem są liczne dachy zabytkowych budynków, które od wielu dekad nie wymagały odnawiania. Jak na tym tle wygląda blachodachówka? Należy zwrócić uwagę, że nowoczesne produkty z tej kategorii są dostępne na rynku od stosunkowo niedawna, dlatego nie ma jeszcze pokryć z blachy, które wytrzymywałyby tak długo jak dachy ceramiczne. Niemniej ich trwałość szacowana jest przez specjalistów na nawet 70 lat.

Dlaczego warto wybrać blachodachówkę?

Poza niezłą trwałością blachodachówka posiada jeszcze kilka innych zalet, które czynią z niej pokrycie dachowe, które warto wziąć pod uwagę przy planowanej budowie domu. Przede wszystkim są bardzo lekkie, co ma kluczowe znaczenie dla konstrukcji dachu – żeby ją użyć nie trzeba wzmacniać więźby dachowej, co oznacza niższe koszty budowy. Blachodachówka jest poza tym stosunkowo prosta i szybka w montażu, co dodatkowo sprzyja obniżeniu kosztów. Przy tym wszystkim prezentuje się bardzo estetyczne, a szeroki wybór kolorów i modeli sprawia, że można dopasować rozwiązanie odpowiednie do niemal każdego domu.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >