Czy lepiej wybrać rynny plastikowe czy metalowe?

Dobór odpowiedniego pokrycia dachowego to podstawa uzyskania trwałej i funkcjonalnej konstrukcji. Jednak nawet najlepszej jakości dachówki betonowe czy blachodachówki nie sprawdzą się dobrze, jeśli nie zostaną wyposażone w odpowiednie akcesoria. Mowa tutaj przede wszystkim o systemie rynnowym, który jest odpowiedzialny za odprowadzanie wody jak najdalej od ścian. Lepiej się zdecydować na plastikowe czy metalowe elementy?

Kiedy warto zdecydować się na rynny metalowe?

Odwiedzając hurtownię pokryć dachowych, warto porównać ze sobą kilka produktów przed dokonaniem zakupu. Dobrze uprzednio dowiedzieć się, jakie wady i zalety ma każdy z materiałów. Mowa tutaj przede wszystkim o omawianych  systemach rynnowych. Warto zestawić ze sobą system rynnowy Budmat i Pruszyński. Jeśli chodzi o metalowe rynny, to należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy są odporne na ciężar, na przykład ten związany z zalegającym śniegiem.

W praktyce oznacza to, że wytrzymają działanie trudnych warunków atmosferycznych i nie będą się odkształcać, a co za tym idzie – posłużą dłużej. Oprócz tego działanie promieni UV również nie wpływa negatywnie na ich właściwości, w tym estetykę, ponieważ rynny nie tracą swojego koloru. Należy jednak podkreślić, że są trudniejsze w montażu niż te z plastiku oraz są droższe.

Kiedy lepiej wybrać rynny z plastiku?

Drugim, ale niemniej popularnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o systemy rynnowe, są rynny z PCV. Takie produkty również mają wiele zalet. Kiedyś elementy z tworzyw sztucznych wyróżniały się kiepską jakością, jednak materiały, które są dziś dostępne na rynku, pozwoliły na ich eliminację. Podzespoły, które są produkowane z polichlorku winylu, wykazują dużą odporność na warunki atmosferyczne.

Oprócz tego rynny z plastiku są łatwe w montażu i nie obciążają dachu. Użytkownicy doceniają je również za łatwość w czyszczeniu i brak konieczności konserwacji. Warto jednak podkreślić, że pod wpływem zmieniających się temperatur mogą się rozszerzać. Z drugiej strony są tańsze od metalowych odpowiedników. Podsumowując, zarówno rynny metalowe, jak i plastikowe mają wady i zalety, dlatego każde z nich sprawdzą się na innych konstrukcjach.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >