Czy wstawienie okien połaciowych wymaga specjalnych zezwoleń?

W czasach, gdy coraz więcej osób decyduje się na rozbudowę swoich domów lub adaptację strychów, warto zastanowić się nad kwestią doświetlenia pomieszczeń. Jednym ze skutecznych i estetycznych rozwiązań są okna połaciowe, które pozwalają na wprowadzenie światła słonecznego do wnętrza i stworzenie przytulnej atmosfery. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby móc zamontować okno połaciowe.

Warunki prawne dotyczące montażu okien połaciowych

W Polsce obowiązują różnorodne przepisy dotyczące budownictwa oraz zmiany bryły budynku. W przypadku montażu okien dachowych połaciowych nie zawsze musimy zdobywać dodatkowe pozwolenia czy zgody. Wszystko zależy od rodzaju prac, które chcemy przeprowadzić oraz od lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy montaż okien połaciowych nie wpłynie na konstrukcję dachu. Jeśli jest to możliwe bez ingerencji w nośność konstrukcji, możemy przystąpić do montażu okna, nie martwiąc się o formalności.

W przypadku, gdy nasze działania wpłyną na zmianę bryły budynku lub występują inne istotne modyfikacje, będziemy musieli złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny i decydującym czynnikiem może być np. lokalizacja budynku. W celu uzyskania wszelkich informacji dotyczących konkretnego przypadku warto udać się do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej, czyli Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta.

Zgłoszenie robót budowlanych

W sytuacji, gdy montaż okien połaciowych nie wpłynie na zmianę konstrukcji dachu i nie narusza miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, można ograniczyć się do zgłoszenia robót budowlanych. To prostsza droga niż uzyskiwanie pozwolenia na budowę. Zgłoszenie należy złożyć w odpowiednim urzędzie, przedstawiając plany oraz opis zamierzonych prac. Następnie czekamy na decyzję władz – jeśli w ciągu 30 dni od złożenia dokumentów nie otrzymamy odpowiedzi negatywnej, możemy przystąpić do montażu okien.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >