Czym pokryć dach domu całorocznego, a czym dach domku letniskowego?

Zarówno w przypadku domu całorocznego, jak i domku letniskowego pokrycie dachowe powinno być nie tylko wytrzymałe i szczelne, ale również atrakcyjne wizualnie. Czy jednak na tym podobieństwa się kończą? Przeczytaj nasz artykuł, by się tego dowiedzieć!

Pokrycie dachu w domu jednorodzinnym

Zanim zdecydujemy się na konkretne pokrycie dachowe, powinniśmy starannie przeanalizować rodzaj budynku, dla którego będzie ono przeznaczone. Jeżeli np. dach naszego domu jest skośny i dość stromy, doskonale nadadzą się do niego pokrycia w formie dachówki ceramicznej – z kolei blachodachówka ze względu na swoją lekkość i uniwersalność nada się właściwie do każdego rodzaju dachu.

Równie ważnym kryterium wyboru pokrycia dachowegolokalne wytyczne dotyczące dachów – znajdziemy je w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który jest przyjmowany drogą uchwały rady gminy. Znajdziemy tu m.in. ustalenia regulujące kształt dachu oraz kolor jego pokrycia.

Kolejnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest nasz nakład finansowy – choć dachówka ceramiczna stanowi pokrycie uniwersalne i niezawodne, zarazem jest niestety droższa od innych rozwiązań. Jeżeli więc nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na tak znaczny wydatek, warto zdecydować się na tańszą blachodachówkę czy dachówkę bitumiczną.

Pokrycie dachu w domku letniskowym

Choć w przypadku domku letniskowego pokrycie dachowe również musi być mocne, trwałe i dostosowane do wymogów obowiązujących w danym regionie, oprócz tego rządzi się nieco innymi zasadami, niż ma to miejsce w przypadku domu całorocznego.

Jednym z istotnych czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest okoliczny klimat – domki letniskowe często mieszczą się w miejscowościach nadmorskich lub położonych w pobliżu gór, gdzie warunki atmosferyczne bywają niesprzyjające i zmienne. Jeżeli więc nasz domek znajduje się np. w okolicy słynącej z częstego i gwałtownego wiatru, dobrym rozwiązaniem będzie dachówka ceramiczna – w razie oderwania poszczególnych dachówek naprawa uszkodzonego pokrycia będzie prosta i niedroga.

Należy przy tym jednak pamiętać, że ze względu na swoją wagę pokrycie ceramiczne nie będzie nadawać się do wszystkich domków letniskowych – które przecież z założenia stanowią konstrukcje lekkie i źle znoszące obciążenia. Dlatego dobrym pomysłem będzie wykorzystanie pokrycia np. w formie gontu bitumicznego.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >