Czym są i jakie mają zalety dachówki bitumiczne?

Czym są i jakie mają zalety dachówki bitumiczne?

Jeśli na dachu nowo wybudowanego domu zobaczysz pokrycie, do złudzenia przypominające papę, jednak o charakterystycznym kształcie, możesz mieć pewność, że są to… dachówki bitumiczne.

Składają się z kilku warstw, dzięki czemu są wytrzymałe, trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Pierwsza warstwa to osnowa z włókna szklanego, którą następnie zatopiono w warstwie bitumu. Następnie dachówka została pokryta kolejną warstwą bitumu, podgrzewaną przez promienie słoneczne i ulegającą samowulkanizacji. Dzięki temu procesowi następuje sklejanie położonych obok siebie dachówek. Zewnętrzna warstwa dachówki bitumicznej natomiast to posypka mineralna lub ceramiczny granulat.

Dlaczego warto w nie zainwestować?

Izolacja akustyczna

Dachówki bitumiczne doskonale pełnią funkcję izolacji akustycznej, chroniąc domowników od odgłosów ulewnego deszczu czy gradu. Dachówki bitumiczne ponadto zatrzymują warstwy śniegu aż do ich roztopienia się i spłynięcia w dół rynnami i rurami spustowymi.

Uniwersalność

Kolejną zaletą dachówek bitumicznych jest ich uniwersalność, a także łatwość i plastyczność montażu, które sprawiają, że możemy położyć je nawet na najbardziej skomplikowanych dachach, na przykład:

  • dachach wielopołaciowych
  • dachach z dużą ilością płaszczyzn
  • lukarnach

lekkie, łatwe w przewożeniu oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne: nie łamią się, nie kruszą i nie odkształcają.

Oszczędność

Dachówki bitumiczne to także oszczędność dla naszego portfela. Jeśli mamy ograniczone fundusze zainwestujmy w omawiany typ dachówki; jest on bowiem o wiele tańszy niż tradycyjne pokrycia dachowe

Dachówki bitumiczne są lekkie, dlatego doskonale sprawdzą się w przypadku osłabionych dachów, na których nie można instalować ciężkiego pokrycia.

Pokrycie tymczasowe

Warto także nadmienić, że dachówki bitumiczne idealnie nadawać się będą jako tymczasowe pokrycie dachowe na przykład podczas renowacji dachu. Jeśli natomiast zależy nam na jak najtrwalszym pokryciu dachowym, wybierajmy nieco droższe dachówki bitumiczne.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >