Czym powinny się charakteryzować wysokiej klasy okna dachowe?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego wiąże się nie tylko z decyzją, czy lepiej się sprawdzą gonty bitumiczne, czy może dachówka blaszana. Oprócz tego należy też zastanowić się nad dodatkowym wyposażeniem konstrukcji. W przypadku chęci stworzenia przestrzeni użytkowej pod powierzchnią dachu trzeba zaplanować montaż okien. Z uwagi na to, że pełnią wiele ważnych funkcji, warto zadbać o to, aby były to produkty wysokiej klasy. Jak je rozpoznać?

Współczynnik przenikania ciepła i infiltracja 

Po wyborze blachówki blaszanej, blachówki betonowej czy innego pokrycia przychodzi czas na kupno innych akcesoriów niezbędnych do montażu konstrukcji. Jeśli chodzi o omawiane okna dachowe, to wybierając je, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które przełożą się na komfort korzystania z nich. Jednym z ważniejszych jest współczynnik przenikania ciepła. Jego wartość ma duże znaczenie, biorąc pod uwagę kąt padania światła słonecznego. Wspomniany współczynnik informuje bowiem o tym, jaką ochronę przed przenikaniem ciepła będzie zapewniało okno.

Ma to znaczenie zarówno latem, ponieważ pozwala dowiedzieć się, ile ciepła będzie się przedostawało do domu, jak i zimą – wówczas optymalny współczynnik zapewni minimalne „uciekanie” ciepła na zewnątrz. Wybierając okna dachowe, warto zwrócić uwagę na to, aby współczynnik całego okna był nie większy niż 1,5, natomiast samej szyby 1,2. Kolejną kwestią jest klasa przepuszczalności powietrza, czyli tak zwana infiltracja. Ten parametr wpływa na szczelność okna, a co za tym idzie – mniejsze straty ciepła. Dobrym wyborem będzie kupno okien, które mają czwartą klasę przepuszczalności powietrza.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe? 

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe, jest właściwe doświetlenie poddasza. Ma to ogromne znaczenie w kontekście komfortu mieszkańców, a także wysokości rachunków za energię elektryczną. Właśnie dlatego należy wówczas wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • rodzaj pomieszczenia,
  • kąt nachylenia dachu,
  • rozstaw krokwi.

Prawidłowe doświetlenie określa się stosunkiem powierzchni okna liczonej w świetle ościeżnicy, do powierzchni podłogi i wynosi co najmniej 1:8 w przypadku pomieszczeń przeznaczonych do stałego pobytu i co najmniej 1:12 w przypadku pomieszczeń gospodarczych. Ostatnią, jednak niemniej istotną kwestią jest ta, z czego są wykonane okna dachowe. Decyzja o tym, czy będą to okna drewniane, PVC czy może z aluminium również powinna być uzależniona od rodzaju i sposobu wykorzystania pomieszczenia oraz indywidualnych preferencji użytkownika.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >