Czym się kierować przy wyborze okna dachowego?

Wybór okna dachowego nie jest tak prostą sprawą, jak się wydaje. Na sam początek musimy zastanowić się, z jakiego materiału ma być okno dachowe. Później zostaje kwestia doboru rodzaju okna – jego sposobu otwierania i odpowiednich parametrów wytrzymałościowych.

Samo okno czy lukarna?

Okno dachowe, czyli okno połaciowe, powinno mieć określone cechy. Dobrze dobrane pozwoli maksymalnie wykorzystać naturalne oświetlenie na poddaszu. Przy projekcie domu warto zaplanować rozmieszczenie wszystkich okien na poddaszu i zastanowić się nad zbudowaniem lukarny, czyli nadbudówki w dachu zawierającej okno.

Materiał

Ramy okien dachowych mogą być wykonane z drewna, PCV bądź aluminium. Okna drewniane niezaprzeczalnie mają swój urok i naturalny wygląd, co sprawia, że wnętrza nabierają przytulnego charakteru. Są stosunkowo drogie i wymagają niezbędnej konserwacji w przeciwieństwie do okien PCV. Tego typu okna mają wysokie parametry wytrzymałościowe dzięki czemu nadają się do montażu w każdym pomieszczeniu. Okna aluminiowe charakteryzują się zaś trwałością, a zarazem lekkością. To najbardziej odporny na wszelkie uszkodzenia materiał na ramy okienne. Aluminium pozwala osiągnąć rozmaite kształty i rozmiary okien, a jednocześnie ma dobrą termoizolację.

Rodzaj okna a sposób otwierania

Wśród okien połaciowych wyróżniamy klika rodzajów okien, które różnią się między sobą sposobem otwierania. Mamy do wyboru:

  • okna obrotowe
  • okna o podwyższonej osi obrotu
  • okna o podwyższonej osi obrotu z naświetleniem dolnym
  • okna uchylno-obrotowe
  • okna panoramiczne
  • okna balkonowe
  • okna kolankowe
  • okna wyłazowe termoizolacyjne.

Parametry wytrzymałościowe

Zaleca się, aby okno połaciowe miało współczynnik przenikania ciepła nie mniejszy niż 1,5. Warto również zwrócić uwagę na przepuszczalność powietrza oraz wodoszczelność okna czy wytrzymałość na obciążenie wiatrem i współczynnik tłumienia hałasu. Najlepsza klasa przepuszczalności powietrza, a także wytrzymałości na obciążenie wiatrem wynosi 3 i 4. Wodoszczelność powinna zaś oscylować w przedziale 1000-1250 Paskali, a współczynnik tłumienia hałasu powinien mierzyć 30-32 decybele.

Okna dachowe Warszawa

Warto zapoznać się z naszą ofertą okien dachowych w Warszawie. Posiadamy najbardziej cenione marki na rynku takie, jak: Fakro, Roto, Skylight i Velux.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >