Czym się różni okno połaciowe od wyłazu dachowego?

Na pierwszy rzut oka okna połaciowe niewiele różnią się od wyłazów dachowych. Umieszczane praktycznie w tych samych miejscach i mające podobne wymiary sprawiają wrażenie tożsamej funkcjonalności. Okazuje się jednak, że mimo podobieństw, bardzo dużo je różni.  Zasadnicza różnica odnosi się właśnie do funkcji, jakie pełnią. Jedne z nich stanowią istotny element konstrukcji budynku, a drugie są często montowane jako elementy dekoracyjne. Warto wiedzieć, które z nich zgodnie z przepisami powinny być montowane w budynkach dwukondygnacyjnych, a które jedynie mogą się tam znaleźć, wedle preferencji inwestorów.

Do czego służą wyłazy dachowe?

Wyłazy dachowe, choć wyglądem przypominają tradycyjne okna montowane na poddaszu, pełnią od nich o wiele istotniejszą rolę. Ich zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie dostępu do powierzchni dachu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, każdy budynek o dwóch kondygnacjach powinien mieć zapewnione odpowiednie wyjście na dach. Jest to konieczne ze względu na dostęp do urządzeń się tam znajdujących oraz prac remontowych prowadzonych na szczytach obiektów.  Wyłazy dachowe mają ułatwiać również wyjście na zewnątrz np. w celach ewakuacyjnych, co szczegółowo określają przepisy przeciwpożarowe.

Na podstawie przepisów prawa budowlanego, w sprawie warunków technicznych, dokładnie wyznacza się lokalizację wyłazów dachowych i ich wymiary. Kryteria te muszą być spełnione po to, by wyłazy mogły odpowiednio spełniać swoje najważniejsze funkcje. Takie otwory, umieszczane najczęściej na poddaszach przeznaczonych do celów mieszkaniowych, muszą mieć przynajmniej 80 x 80 cm. Wówczas ich parametry bardzo przypominają okna dachowe. Niemniej jednak wyłazy można też umieszczać w pomieszczeniach nieogrzewanych, stosując wtedy modele o niższej protekcji termoizolacyjnej.

Z czego wynikają różnice między oknami połaciowymi a wyłazami dachowymi?

Zdecydowanie inne funkcje niż wyłazy dachowe pełnią okna połaciowe. Okna połaciowe montowane są na poddaszach głównie po to, by zapewniać pomieszczeniom odpowiedni dostęp do światła. Ich zadaniem jest również izolacja termiczna i akustyczna oraz prawidłowa wentylacja i wymiana powietrza w pomieszczeniach. Ciemne wnętrza, dodatkowo posiadające skosy nie jest łatwo dobrze doświetlić, stąd też pomysł na montaż okien, które nie tylko nie zabierają przestrzeni, ale również doskonale się prezentują. Okna dachowe tworzą niepowtarzalny i nowoczesny klimat wnętrza, które zyskuje zdecydowanie więcej miejsca niż przy montażu tradycyjnych okien ściennych.

Okna połaciowe w przeciwieństwie do wyłazów dachowych, mają różne wymiary i kształty, a ich wybór uzależniony jest zazwyczaj wyłącznie od preferencji inwestora oraz możliwości montażowych. Co więcej, okna połaciowe od wyłazów dachowych różni także sposób otwierania. Te drugie otwiera się na kilka sposobów – w górę, w lewo lub w prawo w zakresie kąta 20-60 stopni. Pierwsze położenie przypomina tradycyjne okna dachowe, aczkolwiek kolejne możliwości są zarezerwowane jedynie dla wyłazów, które w ten sposób zapewniają swobodne wyjście na dach lub umożliwiają dostęp do drogi ewakuacyjnej w razie niebezpieczeństwa pożarowego. Dodatkowo wyłazy dachowe, w odróżnieniu od okien połaciowych, wyposażane są w zabezpieczenia przed samo zamknięciem.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >